Димитров за преговорите со Бугарија: Доколку видам дека работата оди во лош правец ќе бидам тој што ќе го спpeчи тоа

Поврзано

Пpeтceдaтeлoт Пендаровски на oнлajн кoнфepeнциja нa Aтлaнтcкиoт клyб нa Бугapија

Во Софија денеска се одржува конференцијата „Ние сме пред иднината: Подготовки за НАТО 2030“. На учесниците на форумот ќе...

Заев по изјавата на Седат Пекер треба да се повика на информативен разговор во cyд и да одговори за издадените 214 пасоши на нapkо...

„Изјавата на Седат Пекер јасно укажува оваа криминална мафија се случи во време во која што на власт е...

„Македонија да добие датум за преговори со ЕУ, првин треба Заев да се тргне од преговарачката маса, тој ги создаде сите ппоблеми со кои...

„Овие промени кои што се случуваат во ВМРО-ДПМНЕ не се новина, веќе повеќе време во изминатиот период ние имаме...
- Advertisement -

Мојата грижа за македонскиот идентитет е прашање кое е поважно од мојата политичка кариера. Апсолутно ќе бидам дел од било какви разговори. Бев предводник на изборна единица во Скопје и бев избран. Тоа им го должам на граѓаните, изјави вицепремиерот Никола Димитров задолжен за европски прашања во Топ тема.

Тој додава дека Македонија треба да ја каже својата страна од приказната, и дека не е Македонија таа која го внесе ова прашање во ЕУ, туку дека Бугарија го направи тоа. Во 21 век да се каже во ЕУ дека нашиот јазик не постои, туку дека е дијалект.

Мојата одговорност е посилна од се друго за ова прашање. Ние ќе бидеме со Заев тим, некогаш имаме разлика во тактиката, меѓутоа како потпреседател на владата, кој учествувал на избори, ми дава за право да бидам дел од сите суштински разговори за ова прашање и дел од решението. Доколку видам дека работата оди во лош правец ќе бидам тој што ќе го спречи тоа. Така ја гледам мојата позиција, инаку би се сведел на декор, тоа е невозможно. За ова прашање и за уште неколку кои се важни за граѓаните, мојот глас ќе биде случнат и во ЕУ и надвор од ЕУ, вели Димитров

Latest News

Пoчинaлe 17 лицa, peгиcтpиpaни 123 нoвoзaбoлeни лицa вo изминaтoтo дeнoнoќиe

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови...

More Articles Like This