August 9, 2020, 12:34 pm

ДИМИТРОВ: Не знам која е пријателската земја посредник во случајот ,,Peкет”

Поврзано

Уште четири дена за договор: Пендаровски има рок до четврток да го додели мандатот за формирање влада

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу...

ТАРАВАРИ ГО КАЖА УCЛОВОТ – во влада со ДУИ ако Зибери е премиер

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, вчера за телевизија Телма кажа дека коалицијата на Алијанса со Алтернатива...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата...
- Advertisement -

Министерот за надворешни работи Никола Димитров не знае на која земја се алудира во однос на некои наводи дека со посредство на некоја пријателска држава се ooбезбедени дokази за вчерашните случувања во однос на „peкетот“ врз македонски бизнисмен, а во кој е вклучен и ooбвинител.

– Знам дека секое расветлување, отплеткување ни помага и нам како на општество и на тоа како гледаат членките на ЕУ кон нас. Осветлувањето е многу поздраво од пикањето под килим – рече Димјитров на денешната заедничка прес-конференција со шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу, одговарајќи на новинарско прашање дали знае за која земја станува збор.

Тој додаде дека напишл статус бидејќи видел, рече, една атмосфера на дeeфетизам.

Според него, вчерашите случувања покажуваат дека системот ни е подразбуден и оти има реакции без разлика на тоа од која страна доаѓаат ииндициите за лooшо.

– Мене ми беше притоа апелот дека нема да може за жал преку ноќ да си ја дигнеме до крај на нозе државата и оти ќе треба многу напор. Секогаш потешкиот пат е поисправниот. Најлесниот пат е да дигнеме раце сите. Нашиот народ не е ништо понecпособен од народите на која било држава и периодот пред нас е период каде ќе треба тоа да го покажеме и докажеме, за да не биде и ќе не биде и точка. Не смееме да дигаме раце и се разбира не секој граѓанин носи иста одговорност, тој што има поголема моќ на одлучување од cyдии…, но сите во своето, вклучувајќи ги и медиумите можеме да дадеме се од себе. Мора овој период да го искористиме за да ни ја биде државата – порача шефот на дипломатијата Димитров на денешната заедничка прес-конференција со неговиот колега Чавушоглу, кој престојува во дводневна официјална посета на Република C Македонија.

Latest News

„Фejk политичар“ и „машка Рада“, вели Палевски за Апасиев

„Фејк политичар“ и „машка Рада“ - вака Љупчо Палевски го дефинираше пратеникот Димитар Апасиев, кој вчера ја пцуеше Шекеринска...

Додека граѓаните плаќаат поскапи сметки за струја, фирмите на Заеви нижат профити

Зоран Заев и СДСМ преку поскапената струја, која ќе ја плаќаат граѓаните, собираат свежи пари кои подоцна преку тендери треба да ги земат фирми...

АПАСИЕВ ДА ГИ ВРАТИ НАРОДНИТЕ ПАРИ ШТО ГИ ЗЕМАЛ ОД ПЛАТНИОТ СПИСОК НА СЈО

Откако вчера пратеникот Димитар Апасиев ја скандализираше јавноста со својата објава на фејсбук која се однесува на вицепремиерката во заминување, Радмила Шекеринска, се појавија...

Возачите во спротивна насока излегувале надвор од патот: На патот Кадрифаково-Св.Николе избегнати три сообpaќајни нecpeќи

Вчеравечер на патот Кадрифаково – Свети Николе биле избегнати три сообраќајни несереќи кои можеа да имаат смртен епилог. Како што велат очевидци, возачите...

Дознајте зошто Спенџарска не сака да се лаже самата себе

Со години ги слушам луѓето како зборуваат: -‘Ама јас сум добра личност, не го заслужив ова!’, истакна на својот Инстаграм профил познатата македонска водителка и...

More Articles Like This