August 12, 2020, 6:57 pm

ДИМИТРОВ ЈА ПРОМАШИЛ АДРЕСАТА: Наместо во Берлин, треба да оди во Париз, Хаг и Копенхаген!

Поврзано

И ГП „Бетoн Штип“ оди во стечај: Зaпира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на kлиничката болницa во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет...

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува...
- Advertisement -

Ханс ван ден Берг, експерт за Балканот и директор на БИП, преку Твитер му се обрати на министерот за надворешни работи Никола Димитров.

„Место среќавање еднаш неделно со истите луѓе во Берлин, не ли би било подобро да се искористат парите на македонските даночни обврзници за три други посети (да речеме Париз, Хаг и Копенхаген)? Или да се остане дома за да се поработи на реформите и на помиpyвањето, наместо да се кажуваат европски приказни/бајки?“, твитна Холанѓанецот како реакција на твитот на Димитров: „Јас сум повеќе берлинец! Мојата трета посета на Берлин во само еден месец почнува со примање вреден увид од драгиот Метин Хакверди. Домашните реформи, добрососедство и ЕУ-перспективите во фокусот. Благодарам многу за Вашите поддршка и совет“.

Токму Франција, Холандија и Данска беа најрезервирани минатиот јуни околу датумот за почеток на преговори на Европска унија со Македонија, а слично е и годинава.

Latest News

И ГП „Бетoн Штип“ оди во стечај: Зaпира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на kлиничката болницa во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет...

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани биле вклучени во организирање на...

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели за тв 24 претседавачот на...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено...

More Articles Like This