ДИМОВСКИ:Доколку СДСМ го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, ќе дојде на власт не со 67 пратеници, туку со 100

Поврзано

Николоски: Заев ќе изгyби и во ИЕ 4 и во неговата Струмица, затоа што само ги лaже граѓаните

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија...

Николоски: СДСМ работи со и за зeлената мафија, наместо за народот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија...

Здравството на колена: Во кичевката болница ниту еден инфeктолог, додека Филипче се шета во Охрид

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан дефицит на медицински персонал....

Излез од политичката криза на Македонија е Зоран Заев и СДСМ да ја отфрлат платформата од Тирана и да ја добијат поддршката од 51 пратеник на ВМРО-ДПМНЕ или нови брзи предвремени парламентарни избори, вели Илија Димовски во гостувањето во вестите на Канал 5.

ilija-dimovski-kanal-5-640x389

Димовски потенцира дека доколку СДСМ го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, ќе дојде на власт не со 67 пратеници туку со 100.

-На тој начин СДСМ ќе дојде на власт, не со 67 пратеници зад себе, туку со 100, а во исто време ќе го заштити и суверенитетот и унитарниот карактер на државата, отфрлувајќи ја Тиранската Платформа, тоа беше предлог од ВМРО-ДПМНЕ, и уште е актуелен предлогот, вели Илија Димовски.

Димовски дополнува дека на тој начин СДСМ ќе исполни две цели, а ВМРО-ДПМНЕ ќе постигне да дојде до заштитување на државниот и националниот интерес на Република Македонија.

Димовски вели дека вториот излез е да се организирааат брзи парламентарни избори, тој смета дека ситуацијата е тензична како меѓу партиите така и меѓу граѓаните.

-Создадена е една непријатна атмосфера, која што е диктирана од чувството на граѓаните дека некој на сила одлучува кој ќе биде власт во Република Македонија, а не врз база на легитимни и легални резултати од одржани избори, вели Димовски

Тој потенцира дека граѓаните претчуствуваат дека има сериозни обиди за редифинирање на државата, воспоставена врз консензуална волја на нејзините граѓани низ минатите 25 година.

-Чувстовото на сите граѓани е дека оваа состојба треба да се разреши, единствен начин на разрешување кој што би значел легитимно и  легално спроведување на процесите во иднина, e одржување на брзи предвремени избори, веројатно заедно со локалните избори, вели Димовски

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести