ДИМОВСКИ: Над 600 милиони евра дополнителни субвенции за земјоделците во Велес

Поврзано

„Заев се богатеше со рекeтирани милиони, а младите оcиромашуваа и ја нaпуштаа Македонија“

Зоран Заев МОЖЕШЕ но ништо не направи за младите во Македонија. Тој ги изнeвери младите, особено оние кои ги...

Јанушев: Земјоделците ќе бидат приоритет за нас

Она на што се обврзуваме пред оризопроизводителите е висока и стабилна откупна цена на оризот и оризовата арпа. Субвенциите...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ се oбвpзувa дека по 15 јули ќе биде во постојана комуникација со бизнис секторот и ќе разменува предлози, мислења и идеи

Дополнителниот заменик министер за финансии од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитриеска-Кочоска овој викенд беше во посета на кожарската фабрика...

-Денеска со голем број на земјоделци од Велес и велешко разговаравме што е направено досрга за нив иако перцепцијата дека Велес не е земјоделски град, огромен број околу 2.000 семејства во Велес се занимаваат со земјоделство и со нив разговараме и што е приоритет да се направи во следниот период, изјави Илија Димовски носител на ИЕ 3.

ilija-dimovski-aaw-500x360

Најзначајни работи кои ги истакнуваме се дека само во Велес и велешко изминатиот период се поделени 35 милиони евра за земјоделски субвенции во кои што влегува и многу опрема и трактори, како и други машини. Она што го истакнуваме исто така е продолжетокот на поддршка на земјоделците и за следните четири години се предвидени дополнителни 600 милиони евра, од кои дел се надеваме дека ќе завршат во Велес и исто така значајно е тоа што со доработка на хидро-системот Лисиче за прв пат од тоа езеро ќе почне да се користи и вода за наводнување за големите земјоделски површини или околу 3.000 хектари во атарот на општина Чашка и општина Велес, рече Димовски.

Тој исто така истакна и дека се надева во иднина дека ова ќе биде дополнителен мотив за луѓето и во иднина уште повеќе да се занимаваат со земјоделие, а има и низа други проекти кои се предвидени за земјоделците и околу зголемување на одредени ставки за субвенционирање, а посебно на производство на семенски материјал, набавка на квалитетни раси на говеда, како и набавка на квалитетна опрема.

Актуелно

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Мицкоски: Новите инвестициите на власта се истите како оние лажни ветувања за носењето на ФБ и Гугл

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашната дебата на МТВ зборуваше дека откако ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта во државата одноsно по 15...

Мицкоски: Ќе го намалиме ДДВ-то во хотелиерството и угостителството од 18 на 10%

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот ТВ дуел со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на МТВ изјави дека во следните 4 години граѓаните...

Повеќе вести