ДИМОВСКИ: Зошто ниту еден граѓанин не е информиран дека новата влада планира зголемување на неколку даноци

Поврзано

(Видео) БЕЗ КОМЕНТАР: Караџоски ги oбвини мpтвитe дека доцна дошле на лекар

Ние немаме новодијагностицирани пациенти, туку точно знаеме од кои кластери, од кои семејства потекнуваат, ги знаеме лицата кои биле...

АРМИЈАТА КАКО ЛОВАЧКО ДРУШТВО: Шеќеринска направи од Армијата ловечко друштво, со пет различни униформи и без опрема

Драган Ковачки, поранешен Полковник во Армијата на Република Македонија, сегашен кандидат за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, за изборната...

ЧУЛЕВ ДО ПОЛИЦИСКИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ: Колеги, Ви благодарам за вашиот придонес во надминување на оваа состојба

Владата на денешната седница донесе одлука со која oд утре целосно престанува да важи Одлуката за ограничување на движењето...

Во членот 111 од деловникот во глава избор на Влада во ставот 4 се вели дека седница за избор на Влада се одржува во рок од 15 дена од денот на приемот на Влада и програма и тоа е така од моментот гока сте го добиле материјалот па макар тој да е добиен во 1 часот и 22 минути наутро, изјави Илија Димовски од собраниската говорница.

dimovski-640x364

Но во член 68 од деловникот каде што генерално се утврдуваат седниците за работа на Собранието на Република Македонија вели дека решение за свикување на седница на собранието со предлог на дневен ред и материјали по прашања кои се предлагаат за дневниот ред за седницата, на пратениците им се доставуваат најмалку 10 работни дена пред денот определен за одржување на седницата. Овој член и овој став и истите по кои постапувале повеќе претседатели на собранието на Република Македонија во минатотот и на овој начин е избран и Бранко Црвенковски за премиер во 2002-та година и сите останати премиери, потенцираше Димовски.

Тој истакна и дека ова е потребно и правено бидејќи на јавноста, медиумите и пратениците неопходно им е повеќе време за да ги разгледаат биографиите и да ја разгледаат програмата на Владата која што е предложена со цел да се запази транспарентност, демократичност, како и интересот на јавноста.

-Програмата е добиена во текот на вчерашниот ден во 1:22 часот и еве денеска дискутираме тоа што ниту еден граѓанин не е информиран дека новата влада планира зголемување на неколку даноци, а ги немаме видено ни сите биографии и планираат зголемување на придонесите. Ова е проблем во недостаток на јавност и време, ова е класично прекршување на деловникот слично на некое претходно и се надевам дека ова Собрание нема да продолжи вака да работи во иднина, вели Димовски.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести