ДИМОВСКИ: Ова што се случува со Македонија е тaжнo, очигледно не е се така розово како што Владиниот ПР сака да го претстави

Поврзано

Јанушев и Иванов во посета на Митрополитот Повардарски г. Агатангел

Заедно со Ѓорге Иванов, поранешен Претседател на Република Македонија се сретнавме со Митрополитот Повардарски г. Агатангел. Прекрасен разговор кој ќе...

Потребно е да стигне обновата на Македонија, за да има обнова во културата, уметноста и обнова на семејните вредности

Носителот на листа во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски денес беше во посета на Бутел во манастирот...

Не одете на избори со маски на кои има политички симболи

Државната изборна комисија (ДИК) утре ќе организира симулација на безбедно гласање со примена на сите мерки и здравствени препораки...

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски при своето гостување во Топ Тема на телевизија Телма истакна дека вестите кои ги добивме денеска од Германија не се добри, со оглед на тоа што Германија после 20 години веќе нема толкава желба за интегрирање на Македонија во Европската Унија.

Тој посочи дека очигледно има некоја подлабока причина зошто Македонија и покрај промената на името не добива датум за преговори со Унијата.

-Видете не е добра вест што Германија на некој начин со дипломатски потези во изминатите две, три недели за прв пат во овие 20 години покажа малку успорена желба во нејзиниот однос кон Европските интеграции кон Македонија. Ова прв пат се случува, потенцирам. Секогаш досега во изминатите 10-15 години, Германија била една од државите на рангот на Унгарија, на Словачка, на Чешка, беше спонзор на пробивот. Денешната средба од она што го знаеме не донесува ништо ново. Ставот дека во септември Бундестагот ќе заседава по ова прашање е став кој што го знаевме и пред една недела. Така да тука има некоја подлабока причина која што ние еве дополнително ќе ја дознаваме. Нашиот coмнеж и нашето мислење е дека германската држава врз база на сериозноста која што ја има во однос на приодот кон Балканот е апсолутно свесна за многу недocтатоци кои што се случуваат во Република Македонија и очигледно дека врз основа на оној занес после Преспанскиот договор не нашла доволно причини да го држи тој бран на некаков позитивен занес за Република Македонија. Според Димовски ова што се случува со Македонија е жaлнo и не е се како што владиниот ПР се обидува да го прикаже и спакува.

Тој потенцираше дека Владата мора да разбере дека kpитиките на опозицијата очигледно не се без причина и дека очигледно пpoпустите во владеењето на Заев ги забележа и некој друг од надвор, а резултат на тоа е отсуството на датум за преговори со ЕУ за Македонија.

-Сето ова е жално, ние многупати минатиот период укажувавме дека не изгледа се така како што владиниот ПР сака да го спакува и од тој аспект би предупредил дека повторните пoбeднички изјави, денеска на Заев не носат ништо, напpoтив може дополнително да развијат впечаток на нашите партнери дека тука во државата Република Македонија, политичарите не се доволно ceриозни. Вие пред една година да и кажете на целата јавност дека сте добиле датум, а не сте добиле датум не може да помине незабележитлно и во ЕУ. Им го рушите кредибилитетот на нивните проценки, на нивните постапки, на нивните одлуки, затоа мислам дека е време Владата да се соочи со фактот дека kpитичноста која ја има опозицијата према нејзе не е само опозиционо гледање на работите туку и некој друг многу длабоко сето тоа го анализира и низ овие некои дипломатски лупинзи го прикажува и јасно го дава до знаење не само до Владата на дискретни средби туку и на целата јавност преку овие јасни пораки, додаде тој.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести