ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА НА МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА: На средба со претседателката на Малта и посочија дека се спроведува eтнoцид врз македонскиот народ!

Поврзано

Ахмети до СДСМ: Добро е за нивното здравје да не брзаат и да создаваат проблеми со нас бидејќи не можат да се справат

Ахмети одговри на прозивките на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека за ДУИ е најдборо да оди во опозиција...

Николоски: Во првите 100 дена од владата на ВМРО-ДПМНЕ не очекуваат три странски инвестиции

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4, во вечерашното интервју за Македонската телевизија,...

Николоски: Радување на Заев, Димитров и Шекеринска на изјавата на Ципрас е дно и национално предавство

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4, во вечерашното интервју за Македонската телевизија,...

Македонската заедница во Малта се сретна со претседателката на Малта . Во палатата Сан Антон, македонската заедница во Малта предводена од нејзиниот претседател, Г-дин Максимилијан Казаков и неговото најтесно раководство, оствари историска средба со претседателката на Малта Н.Е Г-ѓа Мари-Луис Колеиро Прека.

Претседателката Колеиро Прека потенцира дека и претставува посебна чест и задоволство што македонската заедница е прва со која остварува државничка средба, од било која заедница на иселеници, откако стана претседател на Малта во 2014та година.

Претставниците на МЗМ (Македонската заедница во Малта) разговараа за ситуацијата во која се наоѓа денес Република Македонија, со посебен акцент на фактот дека македонскиот народ е единствен народ кој во 21 век доживува eтнoцид поради членство во некој сојуз и тоа спротивно од волјата на народот.

Една од темите на разговор беа тешкотиите со кои секојдневно се соочуваат македонските иселеници во Малта како и за неисполнетите ветувања за изнаоѓање на решенија од функционален карактер, со цел подобрување и олеснување на секојдневието на македонските иселеници во Малта.

Се разговарше и за можностите за интензивирање на соработката помеѓу Македонија и Малта, како на економски така и на културен план.

Во знак на благодарност за приемот на претседателката, претседателот на македонската заедница г-дин Казаков, и подари икона од Бигорскиот манастир ( Богородица –која воедно е и заштичничка на Малта). Потпретседателката г-ѓа Мартина Јорданоски и врачи книги од големо историско значење за Македонија како и златник со македонската Вергина. Г-ца Лејла Вејсели и врачи слика со Галичката свадба како симбол на македонската традиција од западнит дел на Македонија ( Мијачкиот крај ).

Претседателката Колеиро Прека ги охрабри младите македонци да продолжат со нивната работа и достоинствено претставување на Република Македонија во Малта, потенцирајќи дека видливоста, како и одржување на одличната репутација која ја ужива Македонската заедница, во мултинационална заедница е од голема важност.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести