August 14, 2020, 3:26 am

ДИПЛОМАТСКИ ИНЦИДЕНТ: Албанија урна 19 грчки куќи и ѝ порача на Атина да биде благодарна што Акропол сè уште стои

Поврзано

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан...

Уaпceни 6 700 дeмонcтpaнти на пpoтeстите во Белорусија

Белоруското Министерство за внатрешни работи соопшти дека синоќа се yaпceни уште 700 дeмонстранти, на четвртиот ден од пост-изборните пpoтести,...

Македонија ќе чека вакцина од СЗО, Шпанија веќе набави од руската вaкцина

Првата вакцина во светот прoтив коpoнарниот вирус Спутник V, како и други руски препарати за бopба прoтив пaндемијата, ќе...
- Advertisement -

Одлуката на локалните власти во албанскиот град Химара за уривање на домовите на 19 етнички грчки семејства во крајбрежното одморалиште претежно населено со етнички Грци ја налути Атина и предизвика дипломатски инцидент меѓу Грција и Албанија.

Во вторникот грчкиот амбасадор во Тирана беше повикан од Министерството за надворешни работи на Албанија да ја објасни интервенцијата на Грција, која повика да запре планираното уривање, објави Грик рипортер.

Во неделата грчкото министерство за надворешни работи наведе дека ја следи ситуацијата во која на 19 семејства од грчкото малцинство им беше даден рок од пет дена за да ги напуштат своите домови. Гневот го зголеми и фактот што известувањата за иселување биле доставени на 28 октомври, државниот празник во Грција што го одбележува влегувањето на земјата во Втората светска војна.

Грчкото министерство предупреди дека заштитата на имотните права, особено оние на малцинствата, е еден од петте услови поставени од Европската Унија за да почнат преговорите со ЕУ.

Во својот одговор, албанското министерство за надворешни истакна дека Албанија не го „дискриминира“ грчкото малцинство, туку само ги следи начелата на владеењето на правото во земјата.

„Правните процедури што ги применува општината Химара, во време кога градот се претвора во европска туристичка дестинација, се транспарентни и во согласност со важечките закони“, додаде тој.

Албанскиот премиер Еди Рама на својата лична фејсбук-страница напиша дека тоа што грчкиот јазик често се зборува во Химара не ја прави областа грчка провинција. Тој објави резба што ја прикажува Атина во 1670 година и напиша: „Оваа резба нè потсетува, меѓу другото, дека тоа што Акропол сè уште стои како споменик на човештвото и цивилизацијата е благодарение на визијата на албанскиот архиепископ на Атина Ѓерѓ Душмани, кој во 1686 преговарал со Франческо Моросини од Венецијанската флота да не го бомбардира градот… Таквата приказна за еден град во кој некогаш, според доказите и историчарите, главно се зборувал албанскиот јазик не значи дека тој е апсолутно албански град. Следствено на тоа, иако Химара ја сметале за дел од грчкиот архипелаг, а грчкиот јазик бил главен јазик на Истокот преку поморската размена и блискиот и плоден соживот, тоа не ја прави неа апсолутно грчка провинција.“

1 коментар

Latest News

ДЕНЕСКА БОГОРОДИЧНИ ПOKЛАДИ: Макавеите во македонската народна тpaдиција

Во животот на нашиот народ макавејските денови имаат важно место. Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните...

Сончево до 36 степени, за викендот нecтабилно со дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и...

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за причинителите, ниту пак за евентуални...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој на социјалните мрежи побара помoш...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

More Articles Like This