September 27, 2021, 12:06 pm

Дипломатски ckaндал: На кинескиот амбасадор му беше зaбpaнето да зборува во британскиот парламент

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На кинескиот амбасадор во Обединетото кралство, Женгу Зечуангу, му е забрането да се обраќа во парламентот, како одговор за санкциите кон британските пратеници кои зборуваа за кршење на човековите права во кинеската провинција Ксинџијанг што ги воведе Пекинг.
Претседателката на Долниот дом, Линдзи Хојл и спикерот на Домот на лордовите, Џон Мекфол, го спречија кинескиот амбасадор денеска да зборува во британскиот парламент, пренесува Ројтерс.
„Претседателите на двата дома се согласија дека овој специјален состанок на парламентарната група за Кина треба да се одржи на друго место, со оглед на сегашните санкции против нашите пратеници“, рече претставник на Домот на лордовите.
Амбасадорот Зечуангу требаше да се обрати пред британскиот парламент откако претседателот на парламентарната група за Кина, Ричард Греам, му испрати покана во текот на летото, пренесува Танјуг.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Ceкоja чecт: Aтлeтичapкaта Михаела Лазаровска ypнa 14 гoдини cтap peкopд

Атлетичарката Михаела Лазаровска од клубот Центар, викендов во Скопје на младински Куп на Македонија сруши рекорд стар 14 години. Таа...

More Articles Like This