September 24, 2020, 8:19 am

Директорката на Tik Tok му се спротивстави на Трамп

Поврзано

СЗО ja мeнyвa cтpaнaтa: Имa нaмepa дa ja пoддpжи пpoмoцијaтa нa pycкaтa вakцинa пpoтив кopoнaтa Cпyтник V

Светската здравствена организација има намера да ја поддржи промоцијата на руската вакцина против вирусот корона Спутник V, изјави директорот...

На повидок уште една вакцина: „Џонсон и Џонсон“ ја започна третата фаза од испитувањата за вaкцина пpoтив Ковид-19

Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ соопшти дека ги започнала испитувањата во фаза Три на потенцијална вaкцина за новиот коpoнавирус....

За над 10 отсто намалени приходите поради пaндемијата, според извештајот на Меѓународната организација на трудот

Приходите од труд во време на пандемијата во првите девет месеци од оваа година во светот се нaмалија за...
- Advertisement -

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела изјави дека планира да го забрани Tik Tok во САД. Но, американската генерална директорка на оваа социјална мрежа, Ванеса Папас им порача на корисниците дека Tik Tok нема да ги напушти САД и дека апликацијата е безбедна за корисниците.

“Не планираме да одиме никаде. Tik Tok е ‘дом’ за креатори и артисти кои сакат да се искажат себеси, нивните идеи и да се поврзат со луѓе од најразлични средини. Ние сме особено горди што луѓе од различни средини ги поврзува Tik Tok“, изјави Папас.

Таа е генерална директорка на Tik Tok, која е надлежна за следење на содржини, маркетинг активности и развој на производи. Пред да застане на едно од клучните места во Tik Tok, Папас работеше во YouTube осум години, каде што беше фокусирана на развој на стратегија за градење публика, создавање лојалност за креативните луѓе и нивните содржини. Пред искуството во YouTube, Папас работела во компанијата New Networks каде била задолжена за раст на гледаноста на компанијата на над две милијарди прегледи. Во март 2011 година, YouTube ја купи оваа компанија.

Инаку, Tik Tok е платформа создадена во Пекинг, на којашто се објавуваат кратки видеа што се споделуваат. Апликацијата, како што пишува Ројтерс, достигна голем успех особено помеѓу младите, но во исто време ја зголеми загриженоста за безбедност на корисниците во САД.

Сенатот на Комисијата за внатрешна безбедност и владини прашања на САД веќе расправаше за забраната за употреба на оваа апликација. Претставничкиот дом на Конгресот веќе гласаше за оваа мерка.

Апликацијата Тik Tok се проценува на 50 милијарди американски долари.

Latest News

ВИДЕО: Тотенхем пристигна во Скопје и се 3aтвори во хотелот „Хилтон“

Тотенхем притигна во Скопје, тие се сместени во хотелот „Хилтон“ во близина на салата на СЦ „Јане Сандански“ во...

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните месеци, но според сегашните проценки,...

СЗО ja мeнyвa cтpaнaтa: Имa нaмepa дa ja пoддpжи пpoмoцијaтa нa pycкaтa вakцинa пpoтив кopoнaтa Cпyтник V

Светската здравствена организација има намера да ја поддржи промоцијата на руската вакцина против вирусот корона Спутник V, изјави директорот на СЗО во Европа, Ханс...

Bлaдиниoт кaбинeт кoмплeтиpaн, кoи ce 16-тe зaмeници миниcтpи?

Со потребното мнозинство од 62 гласа, Собранието ги изгласа новите заменици министри во Владата. Башким Хасани, е избран за заменик на министерката која раководи со...

Шпиoнcкa aфepa: Бугарија пpoтepa двajцa руски диплoмaти

Бугарското Министерство за надворешни работи им даде 72 часа на двајца руски дипломати да ја напуштат земјата. Обвинети се дека биле вклучени во шпионажа...

More Articles Like This