ДИРЕКТОРОТ НА ГАЗПРОМ, АЛЕКСЕЈ МИЛЕР: „Турски поток“ низ Србија ќе биде изграден до крајот на годината

Поврзано

Тотален хaoc во Белград поради здравствените мepки на власите – Зaпaлeни возила, yпaд во собрание, coлзaвeц…

Масовни демонстрации се случуваа синоќа и доцна во ноќта во Белград. Огромен број граѓани излегоа на протест поради најавениот...

Министерот за труд на Црна Гора е пoзитивeн на kopoнавиpуcот

Црногорскиот министер за труд и социјална помош Кемал Пуришиќ е позитивен на коронавирусот, соопшти црногорската Влада. Од синоќешните резултати од...

Глума пред камера: Момчето лажело дека немало pecпиpaтор за татко му

Најсподелувано видео на социјалните мрежи од протестите во Белград беше едно момче кое пред камери плаче дека татко му...

Изградбата на гасоводот „Турски поток“ во Србија ќе биде завршена до крајот на 2019 година, изјави шефот на руски енергетски гигант „Газпром” Алексеј Милер.

Гасоводот ќе се протега од српско-бугарската, до српско-унгарската граница. Што се однесува до крајните рокови, базната линија ќе биде изградена до крајот на 2019 година, изјави Милер за руската Прва телевизија, додавајќи дека гасоводот низ Србија ќе биде долг 403 километри.

Запрашан кога ќе почне изградбата на инфраструктурата на јужниот коридор низ Србија, Милер нагласи дека тоа ќе се случи „буквално во наредните денови“.

Рускиот претседател Владимир Путин за време на неговата вчерашна посета на Белград изјави дека Русија е подготвена да вложи 1,4 милијарди долари во развој на гасна инфарструктура во Србија, потенцирајќи дека сепак поврзувањето на земјата со „Турскиот поток“ ќе зависи пред се од одлуката на ЕУ.

„Јужен тек“ пропадна не по наша вина. Бугарија искажува заинтересираност за поврзување со „Турски поток“, кој би одел кон Србија… Ние сме подготвени за ова, за инвестирање и веќе превземавме подготвителни работи. Но, од нас малку што зависи, изјави Путин, додавјќи дека и Турција е заинтересирана за ова прашање.

Русија и Србија потпишаа Меморандум за меѓусебно разбирање за проширување на капацитетот на подземното складиште за гас во Банатски Двор.

Меморандумот ги поставува основните параметри за проширување на подземното складиште до 750 милиони кубни метри годишно.

Во меѓу време. рускиот министер за енергетика Александар Новак, најави дека Русија е подготвена да ги зголеми испораките на гас преку Србија.

Тој наведе дека Србија не само што добива гас, туку тој и транзитира низ неа. Според Новак, сегашниот обем изнесува околу 350 милиони кубни метри годишно, а се разгледува можноста за зголемување на обемот на транзит на гас.

Во 2017 година, двете земји потпишаа протокол за проширување на инфраструктурата за транспорт на гас.

Одговарајќи на прашањето за евентуалното учество на Србија во проектот „Турски поток“, Новак нагласи дека сите транспортни прашања ќе бидат решени во согласност со европското законодавство и законите на Србија.

Актуелно

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

Повеќе вести