August 11, 2020, 1:46 pm

ДИ МАЈО: Преговараме за отворање на сите ЕУ земји на 15 јуни

Поврзано

Bo Иpaн yaпceни пeт лицa пoд o6винeниe зa шпиoнaжa

Иранските власти денеска соопштија дека во изминатите неколку месеци уапсиле петмина Иранци под обвинение за шпионажа. Тие се товарат дека...

Либанcкaта влада поднecе ocтавка, пpoтecтите продолжувaaт

Под се поголем притисок од јавноста поради катастрофалната експлозија на пристаништето владата на Либан денеска поднесе оставка. Насилните протести...

Индoнeзиja пoчнa со тecтиpaњe нa кинecкa вaкцинa пpoтив кopoнaвиpyc

Индонезија денеска почна со тестирање на вакцина против коронавирус, изработена од лабораторијата Синовац Биотек, на 1.600 волонтери. Наречен Коронавак (Coronavac),...
- Advertisement -

Италијанската Влада преговара со земјите на Европската унија за рестартирање на европскиот туризам на 15 јуни и за отфрлање на таканаречените туристички коридори кои ја исклучуваат можноста за запирање во одредени земји, рече италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо.

– Тоа, на некој начин, ќе биде европски Д ден. Германија настојува да ги отвори своите граници на 15 јуни и ги советува граѓаните да одат на одмор во други земји во Европа, со Австрија работиме на тоа, а преговараме и со другите земји на ЕУ , изјави Ди Мајо за Раи1.

Италијанскиот министер за надворешни работи изрази надеж дека Италијанците ќе можат да летуваат во цела Италија, но истакна дека се потребни и странски туристи, особено „Германците, кои претставуваат многу важен дел“.

Италија претходно објави дека ќе ги отвори своите граници за државјани на ЕУ и Шенген зоната на 3 јуни.

Latest News

(Фото) Aнa Cтoјaнoвa вo тaнгa 6икини ce пoфaли штo и пoшлo oд paкa дa нaпpaви 6eз мaкa

Оние дами кои немаат јавна професија (водителка, актерка, пејачка, манекенка…), а се познати и популарни во јавноста обично ги...

Што kpиe Hyхиу, во инцидeeнт во Paшче билe paнети двe лицa?

Три дена полицијата „презема мерки и активности за целосно расчистување на случајот“ и не дава никакви подетални информации за саботниот инцидент во скопското село...

САД и се зakaни на Србија: Tpeба да бидете свecни за pизиkoт на кyпувaње opyжје од Кина

Се сложуваме дека набавката на воена и одбранбена техника е суверена одлука на секоја земја. Сепак, владите треба да бидат свесни за краткорочните и...

(Фото) Пoкaжa сo штo pacпoлaгa – Дeвojкa нa Лyиc Хaмилтoн цeлocнo гoлa

Викторија Одинцкова е девојка на шесткратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон. Веројатно ја паметите по тоа што беше уапсена поради акробациите кои ги изведуваше...

Kaтacтpoфа, нови 141 зapaзени од кopoнавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10,...

More Articles Like This