January 16, 2021, 9:19 am

Диjacпората ја кpeпи кocoвската економиja со 800 милиони евра

Поврзано

(Видео) Пoлицajци нaпaднaти вo Cpбиja: Им ja пpeкинaлe пpocлaвaтa нa Cтapa нoвa гoдинa, пa дoбилe ќoтeк

Двајца мажи Р.Н. и Р. Д. од српското Ново Село во близина на Крушевац биле приведени по нападот врз...

Се за новиот дечко на Цеца: Се занимавал со манекенство, роден е во Крагуевац, а татко му е поранешен спортист и политичар

Откако во јавностасе објави информацијата дека Цеца е во врска со десет години помладиот Богдан Срејовиќ, многумина ги интересира...

Eдeн милиoн кинecки вakцини пpиcтигнyвaaт дeнecка во Србија: Вучиќ лично ќе гo пpeчeкa aвиoнoт кoj ќe cлeтa oд Кина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ ќе го пречека авионот „Ер Србија“, кој ќе донесе милион...
- Advertisement -

Косовските иселеници во првите десет месеци од годинава им испратиле на своите сонародници во Косово околу 800 милиони евра, што претставува околу 11 отсто повеќе од средствата испратени во истиот период минатата година, јави дописникот на МИА од Приштина.

Портпаролот на Централната банка на Косово, Куштрим Ахмети изјави за агенцијата КосоваПресс дека во периодот јануари-октомври 2020, иселениците, преку разни канали, испратиле во земјата 90 милиони евра повеќе одошто во истиот период 2019 година.

-Во периодот јануари-октомври 2020 вредноста на паричните пратки од иселениците ја достигна бројката од 795,6 милиони евра, односно 90 милиони повеќе одошто во истиот период 2019 година. Од таа сума, 115,3 милиони се испратени преку комерцијалните банки, 556 милиони преку агенции за трансфер на пари, додека 124,2 милиони се стасани преку неформални канали, односно луѓето лично донеле готови парични средства, изјави Ахмети.

Своите сонародници во Косово најмногу ги помогнале печалбарите од Германија, а потоа следат оние од Швајцарија, Италија, Австрија, Соединетите Американски Држави и Франција.

Најголем прилив на средства од странство, според Централната банка на Косово, е забележан во месец мај, кога се стасани 104 милиони евра, што е за 25,6 милиони повеќе одошто истиот месец минатата година

Latest News

Oткaкo нe и ycпea мaнипyлaциjaтa co финcкиoт мoдeл, Царовска caкa пpeдмeтoт иcтopиja дa гo избpишe нa нacилeн тaлибaнcки нaчин

Царовска ако сака и во својот Гучи шал од 370 евра нека ја обвие својата намера за наводни реформи,...

More Articles Like This