ДНЕВНО ПО 100.000 CЛУЧAИ: Бројот на зaрaзeни од Koвид-19 во светот рапидно расте

Поврзано

Рекорден број на зaрaзeни во еден ден со кoрoнaвиpyc во светот

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што е рекорден пораст на бројот...

Во cyдиpи во Јужен Судан yбиeни најмалку 43 лицa

Најмалку 43 лица се убиени во борбите меѓу различни групи од населението во Јужен Судан, соопштија властите, пренесе ДПА. -Членови...

Се појавува нова верзија на вирусoт: Несторовиќ тврди дека станува збор за нов вирус

Пулмологот Д-р Бранимир Несторовиќ изјави дека лекот ремдесивир не е ефикасен во лекувањето ан короната и дека е изненаден...

Бројот на нови случаи на Ковид 19 во светот расте побрзо од кога било порано, а гледајќи со неделен просек, се зголемува за повеќе од 100.000 дневно.

Додека во април бројот на новозаразени никогаш не достигна 100.000 за еден ден, од 21 мај дневното зголемување беше помало од оваа бројка само пет пати, додека на 3 јуни достигна 130.400, пренесе Си-Ен-Ен, повикувајќи се на статистиката од Универзитетот Џон Хопкинс.

Овој феномен може делумно да се припише на фактот дека капацитетите за тестирање се значително проширени, што не е случај насекаде, така што се уште не е можно да се обезбеди јасна слика за секоја земја.

Многу од земјите што првично беа погодени, како Кина, САД, Велика Британија, Италија, Шпанија и Франција, сега доживеаја пад на епидемиолошките бројки, но ширењето на инфекцијата се чини дека забрзува во многу други земји, особено во Јужна Америка, Африка и Блискиот Исток.

Во Либија, Ирак, Уганда, Мозамбик и Хаити, бројот на позитивни случаи секоја недела двојно се зголемува, а во Бразил, Индија, Чиле, Колумбија и Јужна Африка тоа се случува на секои две недели.

Светската здравствена организација предупреди дека најголемото зголемување на бројот на заболени се уште е забележано на американскиот континент, каде што дневното зголемување е поголемо со недели од вкупниот број во другите делови на светот.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести