December 4, 2020, 11:25 am

Доаѓа нoвa „зomби криза“: Прво ќе ги пoгoди бaнkите, а она што се очекyвa мoжe caмо да го забpзa банкpoтoт

Поврзано

„Спутник V “пристигна во Србија: Русија достави 20 дози од вакцината против корона

Руската вакцина веќе пристигна во Србија. Ова го потврди претседателот Александар Вучиќ синоќа во интервју за РТС. Пристигнаа 20 дози...

Бајден: Ќе се Bakцинирам јавно кога Фаучи ќе каже дека е сигурно

– Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден го повикал главниот американски инфектолог Ентони Фаучи да продолжи да ја извршува...

Таравари позитивен: Без анти-koвид мepkи сме opужје еден на друг

Арбен Таравари, градоначалникот на Гостивар објави дека е позитивен на коронавирусот. Тој веста ја сподели на фејсбук за, како...
- Advertisement -

Германскиот економист Рајнт Гроп, претседател на Институтот за економија Хејл предупредува дека Германија влегува во финансиска криза поради пандемијата поради илјадници несолвентни компании

Ние мора да се подготвиме за нова банкарска криза – изјави Гроп за весникот „Билд“.

Причината за ваквите негативни изгледи е привремено укинување на обврската за поднесување барања за несолвентност на компании во финансиски проблеми. Според него, мерките на владата за време на коронската криза создадоа илјадници „зомби“ компании, кои долго време се несолвентни, но сè уште не ги пријавија.

Штом привременото укинување на обврската за пријавување на неликвидност престане да важи на крајот на годината, мора да се подготвиме за бранот банкрот. Ова ќе биде огромен проблем за банките. Мораме да тргнеме од фактот дека до 25% од сите заеми на претпријатијата ќе бидат во опасност и нема да можат да бидат отплатени – смета Гроп.

Ако се случи тоа, вели тој, им се заканува на некои банки да банкротираат. Затоа тој бара политиката сега да го зголеми притисокот врз банките да го зголемат сопствениот капитал и да бидат поотпорни на кризи.

Дојче банк смета и на јасно зголемување на банкрот на компании во Германија најдоцна на крајот на годината.

Според проценките на банката, бројот на стечаи може да се зголеми за повеќе од 35 проценти или повеќе од 6.000 случаи во првиот квартал од следната година.

Пред некој ден, ме изненади соопштението на германскиот регулатор, во кое речиси отворено се вели дека банките сега се нападнати.

Latest News

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани...

Денec e гoлем пpaзник: Boвeдeниe нa Пpecвeта Богopoдица

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Aмepиканската apмиja извршила paција во седиштето на ЦИА во Фpaнкфурт за манипулација со избopите

Томас Мекинерни, пензиониран американски генерал со три sвезди, вели дека американските специјалци извршиле рација во објект на ЦИА во Франкфурт на Мајна. Тие имаат...

Голема експлозија во Белград

Eдно лице загина, а две се повредени во експлозија што се случи утрово на градилиштето во улицата Абердаре, пренесува РТС. Се претпоставува дека боцата...

Bиcтински гaздa на pyдникот “Илoвицa” пpeку Kajманските ocтрови e бугapcка компаниja?

Преку Бугарија, Швајцарија и Кајманските острови директно во Иловица-Штука – ова е патот по кој се движи капиталот со кој се откупени акциите на...

More Articles Like This