December 6, 2021, 6:38 am

Доби неверојатни 220 милиони евра: Извлечена е најголемата добивка на европската лотарија во последните 17 години

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најголемата награда на лотаријата во Европа, во износ од 220 милиони евра, беше извлечена синоќа на Евромилион, а победникот е од Франција, објави Француската лотарија (ФДЈ).
Среќниот добитник сега има шеесет дена да се појави на ФДЈ и да ја подигне својата добивка, што воедно е и најголемиот џек пот во историјата на европската лотарија од 2004 година.
Броевите што му донесоа среќа на победникот или победниците се 21, 26, 31, 34, 34, 49, 2 и 5.
Претходниот супер џекпот беше извлечен во Швајцарија на 26 февруари 2021 година и изнесуваше 210 милиони евра.

Во Франција, претходниот рекорден профит од 200 милиони евра беше извлечен во декември минатата година, објави Јутарњи лист.

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...

More Articles Like This