ДОБРИ ВЕСТИ ЗА ХУАВЕЈ: САД најави можност за потпишување на трговски договор со Кина

Поврзано

(Видео) СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Историското полетување на НАСА и „Спејсикс“

Започнаа подготовките за лaнсирање на леталото „SpaceX“ од станицата на НАСА. На леталото ќе бидат двајцата астронаути Роберт Банкон и...

КОРИСНИ ТРИКОВИ: Ослободете меморија на телефонот, без да ги зaгубите податоците

Документи, видео снимки, фотографии, апликации – секојдневние во речиси сечиј телефон. Многумина од вас неретко се соочуваат до полна...

(ВИДЕО) ВО БOPБAТA ПPOТИВ КOРOНAВИPУСOТ: НАСА произведе рecпиpaтоp за пaциeнти зaрaзeни со Koвид-19

За само 37 дена НАСА успешно разви прототип на рecпирaтоpи кој може да се користи како помош на луѓето...

Продолжува трговската вoјнa меѓу САД и Кина, а последните најави на американскиот министер за трговија навестуваат дека можеме да очекуваме позитивиен исход за Huawei, но и за м милиони корисници на нивните уреди. Во разговор за Bloomberg министерот Вилбур Рос изрази оптимизам за потпишување на првата фаза од трговкиот договор меѓу Кина и САД, што би можело да се случи уште во текот на ноември.

Исто така, најави и наскоро издавање на лиценци за американските компании кои сакаат да соработуваат со Кина. Иако таа можност беше најавена и претходно, досега не е издадена ниедна лиценца. Рос вели дека САД примиле 260 барања за лиценци за соработка со Кина, а тоа е повеќе отколку што очекувале. Иако не споменува конкретни компании, се претпоставува дека таква лиценца побарале и од Google.

Се разбира дека нема гаранција дека компаниите кои побарале лиценца навистина ќе ја добијат, но овие негови најави сепак влеваат оптимизам дека во иднина Huawei навистина ќе може повторно да соработува со Google и да го користи оператвниот систем Android на своите телефони. Една од главните аргументи на американските компании кои побарале лиценца е дека ако кинеската компанија не купува од Американците, ќе купи од нивните азиски конкуренти.

Според првата фаза од трговскиот договор, Кина би купувала повеќе земјоделски производи од САД, а за возврат ќе бара од САД да се откажат од покачените царини кои беа најавени за во декември годинава и кои би се однесувале на паметните телефони.

Од Кина се сомневаат дека може да се постигне таков договор. Ако дојде до конечен договор, сигурно нема да биде толку брзо, па Кинезите и Американците може да бидат задоволни ако се потпише првата фаза од договорот.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести