ДОБРОСОСЕДСТВО НА ДЕЛО: Каракачанов тврди дека македонската нација е измислена

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ и утре на средби со граѓаните во повеќе населени места

Во текот на утрешниот ден 02.07.2020 година, носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остварат средби со граѓани и ќе...

За македонскиот јазик и за Гоце Делчев нема преговарања

Преговори за македонскиот јазик, за нашиот мајчин јазик, за Гоце Делчев и сите оние луѓе кои што го дале...

Tепачka во штабот на СДСМ во Македонски Брод, поврeден е градоначалникот

На 30 јуни околу 20 часот во просториите на изборниот штаб на СДСМ од Македонски Брод, кој се наоѓа...

Вицепремиерот и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, застана во одбрана на европратеникот од бугарските конзервативци, Ангел Џамбаски, и при тоа повторно истакна дека македонската нација е формирана во 30-тите години на минатиот век.

Џамбаски навлезе во политички препукувања со Бугарската социјалистичка партија откако изјави дека дека сите бугарски социјалисти се за стрелање. Претседателката на БСП, Корнелија Нинова, испрати протестно писмо до претседателот на Европскиот парламент повикувајќи го да се огради од изјавите на бугарскиот европратеник.

Каракачанов пак и порача дека таа и нејзината партија треба да му се извинат на народот во Бугарија за колосалното, како што рече, предавство.

-Се додека Нинова и нејзините сопартијци не им се извинат на бугарските граѓани за нивното колосално предавство (создавањето на македонската нација), какви глупости и да збори за темата Македонија за мене немаат никакво значење – рече Каракачанов, пренесе „news.bg“.

Тој додаде на тоа дека Бугарската комунистичка партија извршила предавство со тоа насилно го принудувала населението во Благоевград да се декларира како македонско.

-Тие историски факти Џамбаски ги нарече национално предавство и рече дека оние го сториле тоа заслужуваат да бидат стрелани. Тој збореше за луѓе кои не се повеќе меѓу живите. Џамбаски е целосно во право бидејќи македонската нација беше измислена за време на Коминтерната во 1932 година – рече Каракачанов.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести