December 1, 2020, 6:50 pm

Добро е да се знае: Колку долго по отворањето може да се чува шише со вино

Поврзано

Сашко Коцев како 3аев: Се извинувам до небо, но да го заборавиме минатото и да гледаме напред

Следејќи го примерот на македонскиот премиер кој со извинување од дното на душата смета дека ќе ги избрише сите...

(Видео) Иcчезна монолитот кој нeодамна беше откриен во пустина во Јута

Официјални лица на американската сојузна држава Јута објавија дека исчезна мистериозниот метален монолит што беше забележан минатата недела во...

Горан Пандев е маж на годината

Горан Пандев е официјално Маж на годината за 2020 година во избор на овогодинешното издание на официјалниот избор на...
- Advertisement -

Љубителите на добрата капка вино веројатно барем еднаш во животот се нашле во ситуација да фpлат веќе еднаш отворено шише вино, кое повеќе дена стоело во фрижидерот, плашејќи се дека можеби повеќе не е бeзбедно за пиење. Затоа е добро да се знае колку долго смеат да стојат пијалоците по отворањето, а притоа да не го изгyбат својот вкус и квалитет.

Шампањот може многу брзо да го изгуби својот сјај, како пенливо вино и да го промени својот вкус откако ќе биде отворен, но сепак тој може да се пие и до три дена подоцна, но само ако шишето е со тапа. Кога станува збор за белите и розе вина, отворените шишињата, кога се чуваат во фрижидер, можат да се пијат и до една недела, ако се затворени со тапа.

Според Маделин Пукет, одредени италијански и француски бели или розе вина имаат дури и подобар вкус откако неколку дена ќе стојат отворени, па нив секако можете да ги пиете и подоцна.

„Повеќето бели и розе вина можат да се пијат и до една недела откако ќе ги отворите ако ги чувате во фрижидер. Но, ќе забележите како вкусот суптилно се менува откако виното ќе почне да оксидира. Некои вина дури и ќе ви имаат подобар вкус отколку првиот ден, вклучувајќи ги и оние вина кои доаѓаат од постудена клима“, изјавила таа.

Едно правило треба сите да го имаат на ум а тоа е дека колку е послатко виното, толку подолго ќе трае, но мора да се погрижите да го чувате добро затворено, на ладно и темно место. Исто така имајте на ум дека оние вина кои се во кутија или картон, можат да траат и до 28 дена во фрижидер.

Вината со помала киселост имаат тенденција да траат пократко од посветлите вина, па токму затоа тие можат да се пијат од 3 до 5 дена откако ќе се отворат и чуваат во фрижидер. Повторно, тие мора да бидат затворени со тапа или нивното времетраење ќе се намали за половина.

Црвените вина можат да издржат од 3 до 5 дена на ладно и темно место. Вие можете да ги сместите и во фрижидер со цел тие да траат подолго. Но, не сите црвени вина ја имаат истата моќ на траење. Оние кои имаат многу мало количество танин, ќе се расипат побрзо од оние со повеќе. Од друга страна пак, оние вина кои содржат бренди во нив ќе траат многу подолго од сите останати.

Latest News

Бучковски е познат со своите aнтимakедонски ставови за односите со Бугарија, неговото назначување е длабок aнтимaкедонски чин и тeшко пpeдавство со немeрливи пocледици

Политичката партија, Единствена Македонија, најостро реагира и силно го осудува назначувањето на Владо Бучковски за специјален пратеник со Бугарија. Во...

Eдeн oд нajглacнитe пpoтивници нa ЛГБТ зaeдницaтa вo Унгарија пpиcycтвyвaл нa гej opгиja вo Брисел

Унгарскиот европратеник Јозеф Жајер, кој доаѓа од ултрадесничарска политичка партија блиска до партијата на Виктор Орбан, утрината е уапсен откако се обидел да избега...

Владата донесе одлука за работата на ски центрите, оваа сезона ќе работат по посебни услови

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат согласно соодветен протокол со пропишани превентивни мерки во услови...

(Видео) Хaoc во Германија: Co aвтoмoбил пokocил лyѓe нa пeшaчкa зoнa, нajмaлкy 4 лицa зaгинaлe

Безбедносните камери го забележале моментот кога полицијата уапсила возач на автомобил кој претрчал низ пешачка зона во германскиот град Трир, убивајќи најмалку 4 лица...

И официјално: Владата ќе побара од Собранието kpизнa состојба до 30 јуни 2021 година

Владата на денешната редовна 25-та седница го усвои предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи и ќе...

More Articles Like This