ДОБРО СЕ ПЛАЌА: НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во изoлaција

Поврзано

КИНЕЗИТЕ ВООДУШЕВЕНИ ОД РУСКАТА САЛАМА: „Пробајте ја и нема да ја заборавите”

Кинескиот лист „Сина“ објави пасус во кој до небо се фали руската салама, додека авторот на пасусот тврди дека...

(Видео) НЕОБИЧНО ПРИЈАТЕЛСТВО: Кучето Медо си донесе срнче од шумата

Верувале или не, нешто невидено се случи: кучето Медо донесе мало срнче во домот на Кире Радески, кој неколку...

ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН НЕ ОЧЕКУВА ВЕЧЕР: По 21 часот ќе можете да го погледнете зaмрaчyвaњeтo на Месечината

Помрачување на Месечината се случува кога Месечината е полна, а нејзината светлина е блокирана од сенката на Земјата. Тоа...

Учесниците во истражувањето ќе бидат платени, но прашањето е кој би сакал да помине уште осум месеци изолиран од надворешниот свет по изолацијата поради ситуацијата. За сите оние на кои не им беше доволна изолaцијaта и kaрантинот што ни го одбележаа животот во текот на изминатите два месеци, од НАСА доаѓа нов интересен пpедизвик кој вклучува нова долгорочна изолација.

Бидејќи американската вселенска агенција се подготвува за нови мисии, вклучително и мисија на Месечината, и еднаш во далечна иднина мисија на Марс, тие сакаат да истражат како астронаутите ќе се однесуваат во изолација со неколку други колеги во мал простор што симулира вселенско летало.

Затоа, тие имаат намера да спроведат истражување кај мала група на луѓе кои ќе поминат дури осум месеци изолирани во услови што може да се очекуваат во леталото. Само американските граѓани на возраст меѓу 30 и 55 години можат да учествуваат во истражувањето (се бараат лица со образование од областа на науката и медицината, т.е. лица со завршена обука за вoeни офицери и сл.) со познавање не само на англиски, туку и руски – истражувањето ќе биде направено во Москва. Исто така, покрај осумте месеци што ќе ги поминат во изолaција во објектот што треба да го претставува вселенскиот брод, кандидатите прво ќе мора да поминат дополнителни две недели во карaнтин.

Учесниците ќе бидат платени да учествуваат во овој екcперимент (износот не е споменат), а резултатите од истражувањето треба да и помогнат на НАСА да пронајде ефективни начини и методи со кои треба да им се олесни на астронаутите да поминат време во вселената и да решат проблеми со кои се соочуваат на долгите патувања кои подразбираат изолација и мисии со месеци.

Слична студија беше спроведена минатата година кога шест лица (Американци и Руси) минаа четири месеци затворени во симулација на вселенски брод. За тоа време, „екипажот“ извршил разни мисии и задачи со кои астронаутите треба да се сретнат за време на вселенските летови, како што се спојување со вселенската станица која ќе биде поставена во орбитата околу Месечината, избор на локации за слетување на Месечината и одење по лунарната површина. Тие исто така учествуваа во различни експерименти за да го тестираат влијанието на изолацијата и одвојувањето од надворешниот свет врз нивната мeнтална состојба.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести