ДОГОВОРИТЕ КОЈ ГО ПОТПИША СДСМ СО БУГАРИЈА И ГРЦИЈА СЕ КАПИТУЛАЦИЈА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА: Мора да се превземат серизни чекори и да се изврши ревизија

  • February 7, 2019
  • Коментари

Ако дојде одговорна власт во земјата, таа мора да преземе сериозни чекори, да се преиспита, да се изврши ревизија и да се откажат овие договори кои се катастрофални за Македонија. Тие се капитулантски и ние се што можевме дадеме, дадовме со тие договори, изјави поранешниот амбасадор во Велика Британија и македонски дипломат Ристо Никовски во неговото гостување во емисијата Само Вистина, алудирајќи на Преспанскиот договор каде што се промени уставното име на Република Македонија, како и договорот за добрососедство со Бугарија и двата потпишани од владата на СДСМ.

Според него Договорот од Преспа е надвор од меѓународното право, додавајќи дека референдумот на 30 септември за промена на уставното име бил неуспешен.

Претходно «
Следно »