September 26, 2020, 5:37 pm

ДОГОВОРИТЕ КОЈ ГО ПОТПИША СДСМ СО БУГАРИЈА И ГРЦИЈА СЕ КАПИТУЛАЦИЈА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА: Мора да се превземат серизни чекори и да се изврши ревизија

Поврзано

Чепреганов: Политичарите нe смeат да им „диkтираат“ на историчарите

Историските настани и личности нe се работа на политичарите и на комисии, вели историчарот Тодор Чепреганов во однос на...

(Фото) Поплaвa во Струмица: Дождот ги поплaви струмичките улици

Дождот повторно ги поплaви струмичките улици! Имено денес Струмица и уште неколку други градови во државата ги зафати силно нeвреме,...

Божиноски: Уpивањeто на Порта Македонија би билo aнтицивилизaциски чин

Иако можеби на еден начин Порта Македонија е копија на Триумфалната порта во Париз која ја изградил Наполеон Бонапарта,...
- Advertisement -

Ако дојде одговорна власт во земјата, таа мора да преземе сериозни чекори, да се преиспита, да се изврши ревизија и да се откажат овие договори кои се катастрофални за Македонија. Тие се капитулантски и ние се што можевме дадеме, дадовме со тие договори, изјави поранешниот амбасадор во Велика Британија и македонски дипломат Ристо Никовски во неговото гостување во емисијата Само Вистина, алудирајќи на Преспанскиот договор каде што се промени уставното име на Република Македонија, како и договорот за добрососедство со Бугарија и двата потпишани од владата на СДСМ.

Според него Договорот од Преспа е надвор од меѓународното право, додавајќи дека референдумот на 30 септември за промена на уставното име бил неуспешен.

Latest News

Чепреганов: Политичарите нe смeат да им „диkтираат“ на историчарите

Историските настани и личности нe се работа на политичарите и на комисии, вели историчарот Тодор Чепреганов во однос на...

Вашингтон во паниka: Неопходно е да се спpeчи напредокот на Русија и Кина во областа на вештачката интелигенција

Републиканскиот конгресмен Вил Херд, во име на пратеничката група, до Конгресот достави предлог-резолуција, која ги рефлектира принципите врз кои треба да се гради националната...

Временска прогноза: Дожд уште неколку дена, еве кога ќе се подобри времето

Променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд е најавата на УХМР за утре. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен...

Медицинска сестра пpoбoдена со нож во Универзитетскиот клинички центар во Приштина

Медицинската сестра Ф.Б. од Клиниката за уpологија беше пpoбоден со нoж денес на Универзитетскиот клинички центар во Приштина, потврди портпаролот на косовската полиција, Бајрам...

(Фото) Поплaвa во Струмица: Дождот ги поплaви струмичките улици

Дождот повторно ги поплaви струмичките улици! Имено денес Струмица и уште неколку други градови во државата ги зафати силно нeвреме, а улиците се поплaвија.

More Articles Like This