August 14, 2020, 5:16 pm

ДОГОВОРИЈА СОРАБОТКА: Претседателот и Собранието ќе соработуваат за реформската агенда

Поврзано

Заев и Ахмети договорија влада, Зибери ќе биде премиер една година, ДУИ го зeмa и МВР

Од партиски извори Канал 5 дознава дека од преговорите меѓу СДСМ и ДУИ договорено е премиер по принципот 3+1. Тоа...

Трифун Костовски: Жaл ми е за моите клиенти, јас гoл сум се родил, гoл ќе си умpaм

Бизнисменот Трифун Костовски попладнево како мнозински акционер во Еуростандард банка се појави на прес конференција со неговиот син и...

Дeнecкa во 18 часот пpoтecт пpeд Влaдa пpoтив пocкaпyвaњeтo на cтpујaтa

Денеска во Тетово, Гостивар, Дебар, Кичево и Струга ќе има протести против поскапувањето на струјата. Центалниот протест е во Скопје...
- Advertisement -

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на Парламентот во реализацијата на реформската агенда и на парламентарната димензија во остварувањето на интересите на државава на меѓународен план.

На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, Џафери му честитал на Пендаровски за стапувањето на функцијата и му посакал успешна работа во следните пет години.

Пендаровски и Џафери размениле мислења за актуелните состојби во Република Македонија. Двајцата соговорници ја истакнале важноста сите релевантни институции во државата во претстојниот период да ги насочат севкупните капацитети кон реализација на следниот важен чекор во европската интеграција на Република Македонија – одредување датум за почеток на пристапните преговори со Европската унија.

На средбата, двајцата соговорници договориле натамошна поблиска координација на двете институции во корист на граѓаните и во интерес на Република Македонија.

Latest News

Костовски: Случувањата со Еуростандард се сценарио, оние кои знаеле ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои...

Заев и Ахмети договорија влада, Зибери ќе биде премиер една година, ДУИ го зeмa и МВР

Од партиски извори Канал 5 дознава дека од преговорите меѓу СДСМ и ДУИ договорено е премиер по принципот 3+1. Тоа значи три години на чело...

Костовски: Еуростандард банка беше дeпониja за лоши плaсмани на Комерцијална банка

Трифун Костовски на денешната прес конференција изјави дека преговорите со Комерцијална банка се пpoпаднати, но и дека Еуростандард банка била депонија за лоши пласмани...

Трифун Костовски: Жaл ми е за моите клиенти, јас гoл сум се родил, гoл ќе си умpaм

Бизнисменот Трифун Костовски попладнево како мнозински акционер во Еуростандард банка се појави на прес конференција со неговиот син и ја обвини Народната банка и...

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, „НаТочак“ апелиpа за вакви пpoмени и во Македонија

НаТочак, групата ентузијасти чија заедничка цел е подобро велосипедско Скопје, продолжува со активности за кревање на свеста и промовирање на културата на користење велосипед...

More Articles Like This