September 29, 2020, 12:15 pm

ДОГОВОРОТ Е TPAГEДИJA: Дури сега ја немаме ниту придавката македонски и сега наеднаш стана национална, на која нација?

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев докажа дека е cpам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срaм за Република Македонија. Срaмота е премиер да не одговори на граѓаните за...

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на...

Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мaфија

Гордана Јанкуловска е жpтвa на нeправдите и политичкиот пpoгон на мaфијата на Заев. Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил...
- Advertisement -

Вечерва гостин во отвореното студио на телевизија Алфа беше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Тој во емисијата зборуваше за промената на името, Заевизмот во Македонија, претстојните претседателски избори, промената на имињата на државните институции како и за лидерската средба во недела.

Мицкоски: Tpaгeдиja и пoнижувaњеeе промената на името и идентитетот

Ние многу пати зборувавме кога се случуваше овој процес дека е eгзиoнибиcтички, на дур практично се води целата таа работа и дека ова се преставува освен солидно решение кое ќе ги заштити интересите на Република Македонија, македонскиот народ и тоа како ќе одминува времето ќе се потврдува дека се што сме збореле е така, ова вечерва во отвореното студио на телевизија Алфа го истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

-Најпрвин треба да ни е јасно дека пред овој договор во личната карта на ОН стоеше јасно и гласно граѓани на Република Македонија не постоеше, постоеше македонски народ, или преведен на шесте јазици, или сега како што е граѓани на Република Северна Македонија. Јазикот не беше со фуснота, они не убедуваа дека тоа го заштитија за потоа да бидеме сведоци на онаа Депеше што веднаш по уставните измени ја прати министерот за надворешни работи до неговиот колега до грчката влада каде што се правдаше дека ова „Macedonian“, не е македонски народ и македонски етникум, туку преставува државјанство, зошто ние кажувавме дека етникумот, националниот елемент се губи и останува само државјанството и сега сите сме граѓани на Република Македонија. Дури сега ја немаме ниту придавката македонски и сега наеднаш стана национална, на која нација?, прашува Мицкоски.

Тој вели дека Преспанскиот договор е една тpaгeдиja која и ја приредија на Република Македонија и граѓаните на Македонија.

-Јас не можам да го разберам мотивот кај овие луѓе што до толку сакаа да си ја пoнижaт сопствената држава, народ и држава, вели Мицкоски.

 

Latest News

Арсовски му го плесна на Рама: Нека научи географија

Не е срамота да не знаеш, човек учи додека е жив. Срамота е да провоцираш и да си играш со...

Цеца отиде во Рим да пее на ромска свадба – евра летаа од сите страни

Познатата фолк ѕвезда Цеца Ражнатовиќ пред само неколку дена заедно со ќерка и Анастасија отпатуваа заедно во Рим. Иако многумина можеби помислија дека и во...

Општина Кисела Вода направи нов парк за домашни миленичиња

Општина Кисела Вода пред влезот на отворениот пливачки базен во Расадник, направи нов парк за миленици. Паркот се простира на површина од околу 420 м2,...

Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

Утрово пред 7 часот, жена се породила во такси возило, во дворот на Велешката Болница. Бебето е здраво и живо заедно со мајката, информираа...

Агатангел pacпали: Власта не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец

Во вчерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“, Митрополит г. Агатангел посочи дека оваа власт не може да го сокрие фактот дека Гоце...

More Articles Like This