ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА Е ШТЕТЕН: Многу работи од договорот со Бугарија се контрадикторни и спротивни на интересите на македонскиот народ и држава!

Поврзано

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото...

Да ја обновиме нашата родна татковина, да ги пoништимe сите пoнижyвaњa

Сите заедно, рамо до рамо, рака под рака, како што знаеме ние Македонците, сплотени и обединети, на денот на...

Силјановска Давкова и Муцунски на средба со претставници на „Полио Плус“- движење пpoтив хeндикeп

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова, заедно со Тимчо Муцунски остваривја средба со Полио...

Она што треба да го знаат граѓаните за договорот со Бугарија е тоа што прво содржината е различна, второ едно е декларација, а друго е документ кој што врзува и е ратификуван од Владите на двете држави, а подоцна треба да биде ратификувано и од Собранијата на двете држави, односно бугарското веќе тоа си го заврши, изјави во своето гостување на телевизија 24 вести, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

 

-Има многу работи во тој договор кој што сега треба да биде ратификуван од македонското Собрание за нас се контрадикторни и спротивни на интересите на Република Македонија и на македонскиот народ. Ние не велиме дека сме против Бугарија како држава, ниту пак против бугарскиот народ, напротив ние сме две соседни држави и треба да градиме добрососетски и пријателски односи, но на принципиелни основи без двојни стандарди во случајов во позиција на појак и послаб и од тие причини можам да кажам дека ние како партија имаме јасен став и тој став преку нашите пратеници го доставивме до Владата, истакна Мицкоски.

Тој потенцираше и дека тие биле одбиени од Владата на Зоран Заев и истата одби да ги разгледува предлозите и сугестиите, а на тој начин тој игнорираше значаен дел од македонскиот народ.

 

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести