ДОДЕКА МАКЕДОНИЈА ГИ ДОЖИВУВА НAЈЦPНИТE СТАТИСТИКИ: Црна Гора ја yкинa мepкaта за задолжително носење мacка

Поврзано

Екстремни мерки во Србија поради зголемувањето на бројот на заболени

Владата на Србија денеска донесе нови мерки, на предлог на Кризниот штаб за заштита од коронавирусот, со кои се...

Германија ќе воведе пocтрoги мepки во бopбaтa пpoтив Koвид-19

Германија планира да воведе построги мерки за спречување на коронавирусот на локално ниво и надминување на заканата од втор...

Регистрирани 94 нoвoзaрaзeни со кoрoнaвиpyc во Македонија, осум лицa пoчинaa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи...
- Advertisement -

Додека Македонија ги доживува најцрните статистики во борбата со коронавирусот, Црна Гора ја укина мерката за задолжително носење маска, а останатите соседи и речиси и успешно се изборија со корона вирусот.

Имено, националното координативно тело за инфективни болести на Црна Гора денеска одлучи да ја укине мерката за задолжително носење на маска. Ваквата одлука следи после препораката на тамошниот Институтот за јавно здравје.

-Задолжителнотото носење на маска ќе биде само за медицинските работници во јавниот и приватниот сектор, во социјалните институции за социјална заштита и во објектите за згрижување на деца. Маските исто така се задолжителни за вработените како и за патниците на јавниот превоз, објавија од црногорската влада.

Од друга страна пак, Македонија ги доживува најцрните статистики во борбата со коронавирусот. Имено, додека кај нас бројот на заразени и починати од коронавирус во последните денови е на рекордно ниво, речиси целиот регион се успешно се избори со болеста, а само кај нас го живееме вториот бран на коронавирусот.

Останува нејасно е, дали надлежните во Македонија добро ја изменаџирале состојбата или цело време си терале пи-ар и политика.

Latest News

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија најави дека во 18:15 часот ќе одржи јавна седница. Според последните информации, седницата ќе доцни. Се...

Бродиќ: Каква е оваа ситуација? Во Вевчани, каде што ни слаткарот не е Албанец, 75 отсто за ДУИ?

Хрватскиот новинар и политички аналитичар Иван Бродиќ не може да се изначуди на нелогичните резултати од вонредните парламентарни избори во Македонија. „#КакваЕОвааСитуација Во Вевчани, каде...

Изборен инженеринг кој е повеќе од очигледен, бројките на ДИК не одговараат со реалната ситуација на терен

Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека изборен инженеринг кој е повеќе од очигледен бидејќи последните достапни резултати, кои беа објавени...

Неколку инциденти со пукање регистрирани доцна синоќа

Синоќа околу 22.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во градинка на ул.„Коста Новаковиќ“, додека се вршело пребројување на гласачки материјал, се слушнало...

Еколошка катастрофа во Вардар, инспектори на терен се бара виновникот

Државниот инспекторат за животна средина соопшти дека вчера по добиена дојава за загадување на Вардар со црвена боја во близина на Бетонската база -Бетон,...

More Articles Like This