Додека ние плаќаме десетици евра, Швајцарија со бесплатни тестови за сите граѓани

Поврзано

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

ЦЕЛА ПЛАНЕТА ЗБОРУВА ЗА ОВА: Кој го бакна принцот Чарлс додека во солзи го погpeбуваше својот татко

Светот втор ден не престанува да зборува за погребот на принцот Филип. Денеска во центарот на вниманието се принцезата Кејт...

Од утре Грција ги отвара границите за српските граѓани

Со последната одлука Србите во Грција ќе можат веќе од понеделник со потврда за вакцинација или негативен ПЦР тест-...
- Advertisement -

– Швајцарија денеска претстави план вреден една милијарда франци кој нуди бесплатни тестови на коронавирус за своето население, како дел од мерките во борба против Ковид-19 со цел олеснување на излезот од земјата.

Според предлогот, секое лице треба да добие пет комплети за самотестирање месечно, штом ќе бидат достапни сигурните тестови, соопшти Владата, а сите тестови во аптеките и центрите за тестирање ќе бидат бесплатни. За да се овозможи спроведување на дополнителни испитувања, Владата предложи да плати доброволни тестови. Се проценува дека проширената шема на тестирање оваа година ќе чини повеќе од една милијарда франци.

Latest News

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

More Articles Like This