ДОДЕКА ЈАВОСТА СЕ ЗАМАЈУВА СО ГРУЕВСКИ, ВРХОВЕН ОСЛОБОДУВА:Бучковски, Стамболиски и Петковски добија ослободителни пресуди

Поврзано

Ќe имa и kpивички приjaви пpoтив бетонизациjaтa нa цeнтpaлното гpaдcко подpaчје

Бетонизацијата на Скопје, надвор од пропис и надвор од јавниот интерес за загадувањето и екологијата на градот ја одобрија...

Пayновски држи до интегритетот: И пo цена да сум paзpeшен, нema да ги прифатам сите 35 „рамковни“ во Инспектopaтот

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски вели дека нема да попушти, околу вработувањата на рамковните административци во неговата...

Byчиќ открива детали: Амepикaнцитe го пoддpжaa мини-шeнгeн дeceт пaти пoвeќe oд Eвpoпejцитe

Српскиот претседател Александар Вучиќ во врска so иницијативата мини-шенген што ја покрена со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран...
- Advertisement -

Врховниот суд ги поништи пресудите за поранешниот премиер Владо Бучковски што беа донесени од Основниот суд Скопје 1 и од Апелациониот суд, а предметот за набавката на тенковски делови ќе биде вратен на ново судење во Кривичниот суд, објавува 1 ТВ.


Пресудите се поништени и за поранешниот началник на Генералштабот на АРМ Методи Стамболиски, неколкутемина вработени во Министерството за одбрана и директорот на метроп, Митре Петковски, пренесува порталот Судство.мк Според обвинението сите учесници во овој случај ја злоупотребиле службената положба при набавките на резервни делови на армиските тенкови „T55“ и го оштетиле Вуџетот за повеќе од два милиона евра. Бучковски и Стамболиски од првостепениот суд добија пресуди од три години затвор, кои Апелациониот суд им ги намали на две години.

Врховниот суд, исто така, во јануари 2015 година го одложи издржувањето на затворската казна, откако го прифати барањето на поранешниот премиер Владо Бучковски да го одложи извршувањето на правосилната судска пресуда со којашто беше осуден на двегодишна затворска казна. Покрај ова, Врховниот суд тогаш го уважи и барањето на Бучковски за вонредно преиспитување на правосилната судска пресуда На овој начин на Бучковски му беше дозволено уште еднаш да ги образложи неговите тврдења дека во случајот наречен „тенковски делови” не постои зделка во која има коруција. Бучковски на првичното судење беше осуден на атворска казна од три ипол години, но пресудата беше укината од Апелацискиот суд поради пропусти во постапката и беше побарано ново судење. На повторениот судски процес Бучковски беше осуден на три години затвор, но Апелацискиот суд му ја намали казната на две години.

Додека апсењето на Груевски беше во центарот на вниманието, ослободителни пресуди за Бучковски, Стамболиски и Петковски

Latest News

Kyнoвcкa: CДCM фyнкциониpa пo пpинципoт нa aкционepcкo дpyштво

Софија Куновска, членка на СДСМ, во остар стил го нападна раководството на оваа партија, на нејзиниот роденден, но и...

More Articles Like This