Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Поврзано

Царува kpиминал и перење пари во Албанија,се вели во годишниот извештај на Стејт департментот

Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари...

Нов силен зeмјотрес од 5,2 степени регистриран во Грција

Нов силен земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска Грција, а според тамошните медиуми,...

Се бара целосно зaтварање на Србија поради алapмантните бројки на зaразени со ковид-19

Заврши седницата на Кризниот штаб за борба против коронавирусот во Србија. „Медицинскиот дел предложи максимално да се спречи можноста за...
- Advertisement -

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9 јануари, кога Соединетите Американски Држави ќе се откажат од 4 јули.

Додик посочи дека спорот околу тој празник од Сараево не успеал.

„Србите го слават 9 јануари и ќе продолжат да го прават тоа, исто како што Бошњаците ќе продолжат да го оспоруваат неуспешно, обидувајќи се да го интернационализираат анти-законот на Уставниот суд, кој не донесува одлуки засновани врз факти и закон, но донесува политички мотивирани одлуки. во интервју за белградска Политика.
Тој рече дека ќе биде подобро Бошњаците да се откажат од концептот на земја во која ќе доминираат.

Тој рече дека БиХ е суштински и витално поделена земја, како што знаат оние што се прават дека не ја гледаат и дека свртувањето на главата од вистината никогаш не носи решенија и не носи корист на никого.

„Не мислам дека треба да се градат граници и кинески sидови меѓу нас, но треба да им дозволиме на народите да управуваат со своите ресурси, а не да гледаат опасност кај другите, да се плашат и да бидат сомнителни со децении, постојано да се борат и да се борат во тој однос, што не исцрпува и залудно губиме време“, изјави Додик, пренесе Танјуг.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This