December 8, 2021, 3:49 am

Дожд проследен со врнежи од град во Делчевско

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Дождот кој долго време беше најавуван од синоптичарите како спас за опожарените подрачја во Пијанец и Малешевијата, попладнево конечно го зафати делчевскиот регион. Во делови од општината меѓу кои и селата Ѕвегор, Стамер, Град и село Вирче, како што информираат жители, регистрирани се и врнежи од град.
– Овде во село Град се е побелено од големите зрна. Повеќето од она што го имавме засадено во дворовите е уништено од градот, вели жител на селото.
Крупни врнежи од град се забележани и во близина на месноста Илин Камен и манстирот Св.Ичија во селото Ѕвегор.
Врнежи од дожд во моментот има и над селата Полето, Киселица, Очипала и Селник.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This