Доживотна kaзна зaтвop доби прилепчанец Никола Петрески кој беше обвинeт за двојното yбиcтво

Поврзано

(Видео) Се зaпaли камион во Автокоманда

Скопските пожарникари вечерва интервенираа во населбата Автокоманда каде се запалил камион, дознава 24 Инфо. Според очевидци, запалениот камион е кај...

Жена тешко повpeдeна при извршyвање на работните обврски, итно пренесена во Комплекс клиники „Мајка Тереза“

Вчера во 13.37 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ со тешки телесни повреди...

Cилyвaнa девојка откако татко и ја омажил пpoтив нeјзина согласност

На 21.04.2021 во 16.00 часот полициски службеници од СВР Скопје ги лишиле од слобода Р.М.(26) и И.М.(46), постапувајќи по...
- Advertisement -

Доживотна казна затвор доби 52 годишниот прилепчанец Никола Петрески кој е обвинет за двојното убиство кое се случи лани на 11 јануари на улицата „Александар Македонски“ во Прилеп во раните утрински часови, кога сега осудениот ги уби сопругата и нејзината мајка, а го рани и братот на сопругата. Петрески е осуден за 4 кривични дела убиство, по различни членови од кривичниот законик. Судењето го водеше судијата Љубен Биноски. Петрески моментално се наоѓа во притор во затворот во Скопје и притворот му е продолжен се до започнувањето на издржување на казната затвор.

„Судот при донесувањето на одлуката, согласно одредбите од член 39 од КЗ ги ценеше сите околности кои се од влијание за донесување на една ваква пресуда, при што посебно ценети се отежнителните околности и тоа видот и карактерот на кривичните дела за кои се товари обвинетиот, бројот на сторените кривични дела, начинот на сторување на истите. Врз обвинетиот, заради утврдување на неговата психичка состојба и пресметливост во текот на постапката, извршено е и психијатриско вештачење при што е утврдено дека во време на сторувањето на кривичното дело истиот бил пресметлив“, изјави судијата Жарко Велески, портпарол на Основен суд Прилеп.

Инаку Петрески кога влегол со пиштол влегол во куќата започнал да пука при што веднаш ги убил сопругата и нејзината мајка, а го ранил и братот на сопругата кој само пред неколку дена бил вратен во Македонија од САД за да направи крштевка за своетот бебе. Убиецот подолг временски период имал нарушени односи со сега покојкната сопруга и не живееле во заедница. Убиството тој го извршил и пред очите на својот малолетен 10 годишен син кој бил присутен на овој грозоморен чин.

Во обид да го совлада убиецот да престане да убива и да пука, братот на неговата сопруга со цврст предмет му нанел повреди на главата. При што потоа двајцата повредени беа пренесени во прилепската болница.

Од Центарот за социјална работа во Прилеп велат дека сега малолетниот син на убиецот е под нивен постојан надзор и се наоѓал кај роднини по страна на мајката.

Осудениот Петрески има право на жалба до Апелациониот суд во Битола.

Инаку ова е прв пат во историјата на судот во Прилеп да се донесе пресуда доживотен затвор.

Latest News

(Видео) Се зaпaли камион во Автокоманда

Скопските пожарникари вечерва интервенираа во населбата Автокоманда каде се запалил камион, дознава 24 Инфо. Според очевидци, запалениот камион е кај...

More Articles Like This