Доколку ваквиот ритам на Koвид-19 продолжи, Косово може повторно да се изoлиpa

Поврзано

Докторката која криеше дека е болна се враќа на работа

Докторката Нина Цаца Билјановска која што беше сменета од директорската позиција на Државната клиника за кожни болeсти поради тоа...

Ситуацијата во Иран алaрмантна, скоро 100 пoчинати за едно деноноќие

Во Ирак во јуни е забележан скок од 600 отсто на случаите на зарaза со кoронавирусот. На најголемите ирачки гробиштa...

Тринаесет фудбалери од Македонија имаат коронавирус

Натпреварувачката комисија во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) донесе одлука за откажување на бараж натпреварите за пополнување на Втора...

Косовскиот премиер Авдулах Хоти предупреди денеска дека Владата, доколку продолжи актуелниот тренд на ширење на епидемијата на Ковид-19 во Косово, Владата ќе биде приморана да ги врати мерките на тоталната изолација, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во објава на својата страница на Фејсбук, Хоти порача дека е можно властите да бидат принудени на таков чекор, но предупреди дека тоа би имало „тешки последици“ за косовската економија и за семејствата.

– Порастот на случаи со Ковид-19 е голем. Со овој ритам бргу ќе се блокира Инфективната клиника и тогаш нашите лекари ќе се соочат со тешки морални одлуки кому да помогнат попрво. Тие сцени ги видовме во земјите кои ја доживеаја многу тешко оваа пандемија. Не можеме да дозволиме да ни се случат такви ситуации. Доколку продолжи овој ритам, ќе бидеме принудени да ги вратиме мерките на тотална изолација, кои ќе имаат тешки последици за економијата и нашите семејства, напиша Хоти.

Тој потсети дека здравствените власти изготвија прирачник за мерките за заштита од Ковид-19, кој е обврзувачки за раководителите на јавните централни и локални институции и за сопствениците на бизниси, како што се производството, рестораните, услугите, транспортот и друго. Непочитувањето на обврските, порача косовскиот премиер, е казниво и нема да се толерира.

– Неисполнувањето на мерките го загрозува здравјето на граѓаните и, следствено на тоа, е казниво. Нема да се толерира никој кој ги прекршува тие мерки. Не можеме да страдаме како општество поради неодговорноста на носителите на институциите и бизнисите кои не ги преземаат соодветните заштитни мерки, напиша Хоти.

Во Косово последните денови е забележано зголемување на бројот на заразени од новиот коронавирус. Само во текот на вчерашниот ден се регистрирани нови 96 заболени, а вкупно досега, според последниот официјален извештај, има 2.590 заразени. Од нив 48 починале, додека 1.394 се излекувани, така што бројот на активни носители на вирусот изнесува 1.148.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести