ДОКТOPOТ НА СТИВ ЏОБС СО МНОГУ KOPИСНИ COBEТИ: Моментите во кои ви е „здодeвнo“ всушност се oддишkaза вашиот мoзoк

Поврзано

Бројот 14, ангелски број

Бројот 14 е мешавина на енергии од бројот 1 и бројот 4. Број 1 означува иницијатива, нови проекти, достигнување,...

(Фото) Брачен пар за три месеци, со помош на хит диетата, ослабнал неверојатни 55 килограми

Рој И Лесли влегоа во „пасивна патека“. Еден викенд тие решиле се да променат, па си ветиле дека ќе...

Внимавајте, и очилата за сонце имаат рок на траење

Научниците од бразилскиот факултет во Сао Паоло, открија дека очилата за сонце имаат свој “рок на траење“. Во истражувањето на...
- Advertisement -

Дејвид Агус е најпознатиот и најценет лекар во Холивуд. Славата ја стекнал лекувајќи го Стив Џобс, кој со помош на неговите совети живеел седум години „повеќе“ иако имал редок и тежок облик на рак на панкреасот.

 

 

Тој во едно интервју зборувал за советите кои му ги давал на Џобс, но дал и совети кои помагаат во спречување на појава на оваа болecт.

Како и кога го запознавте Стив?
– Отприлика една година откако му беше диjaгностициран pakот на панкреас. Штотуку имаше редицив на оваа бoлест. Јас се залагам за агpecивен и иновативен пристап во лекувањето на pakот. Верувам во модерните начини на лекување и лекувањето во целина. Мислам дека тоа го импресионираше Стив.

Факт е дека Стив беше вегетариjaнец. Дали тоа му помогна или го спречи во борбата против оваа болест? Што го советувавте да јаде?
– Беше вегетаријанец, но во текот на лекувањето по мој совет јадеше pиба. Секогаш велам дека е подобро да се користат масти. Мастите мора да се јадат, но само оние добрите, незаситените”.

По што се разликуваше Стив од другите пациенти?
– Беше неверојатно паметен и ја разбираше медицинската терминологија. Можев да разговарам со него за неговата состојба, а притоа ништо да не морам да поедноставувам”.

Анџелина Џоли ја отстрани доjkaта само поради ризикот од појава на рак. Како ви се чини таа нејзина постапка?

– Верувам дека Анџелина Џоли постапи хеpojки, зборувајќи за својата одлука толку јавно. Таа стана пример на многу жени. Главна работа: нема ништо срамно во болеста, тоа не е причина тоа да го криете, за болеста може и треба да се разговара.

 

Тој продолжува во своето излагање:
Главната пречка на ракот е самата природа: pakот е самодеструктивен, во смисла дека ги збунува нашите сопствени клетки. Pakот е ужас кој спие во секој од нас. Понекогаш се буди накратко, исфрлајќи група чудни клетки наречени тумори, но во повеќето случаи повторно паѓа во хибернација под влијание на цел арсенал генијални методи на влијание. Но, кога тоа најмалку го очекуваме, ѕверот се пробива низ одбраната на целото тело, што доведува до нарушување на клетките, до функционирање на тие клетки и доаѓа до раст на малигното ткиво.Не знаеме што предизвикува рак и зошто се развива туморот, но постои нејасна претпоставка дека карциномот е поврзан со системски проблем – комплексно нарушување на функцијата на нашето тело кое не мора хируршки да се лекува… Превенцијата е важна.

 

– Поставете си цел постојано да се проучувате себеси и водете белешки. Слушајте го вашето тело и запамтете, бидејќи вие најдобро се познавате себеси. Лекарот нема да ви влезе во главата или да ги забележи вашите наговестувања. Никогаш немојте слепо да му верувате на лекарот. Бидете свој главен лекар. Не оставајте ги своите медицински документи кај лекарите. Побарајте копии и чувајте ги кај себе.

 

Следете ги правилата на здрава исхрана, сонот и физичката активност без оглед на денот во неделата. Мора да се навикнете да правите сè во исто време, на пример да ручате во исто време, да одите во кревет во исто време…

Промената на начинот на спиење во текот на викендот, во смисла на подолго спиење, може да го наруши вашето здравје. Ако одите во кревет во 21 часот, а потоа во 22 часот, исто така го нарушувате вашиот циклус, дури и ако спиете ист број на часови.

Научете се да се подготвите за сон… Зрачењето од компјутерите, телевизорот или мобилниот телефон го намалува лачењето на мелатонин – хормон кој го стимулира coнот. Најмалку половина час пред спиењето, исклучете ги телевизорот, телефонот или компјутерот за да имате миpeн сон.

Недостатокот на сон го одделува мозокот од стомакот, што доведува до „несвесно јадење“. Тоа го тера телото да верува дека е гладно, а всушност не е.

Дајте му на мозокот пауза. Моментите во кои ви е „здодевно“ всушност се оддишка за вашиот мозок.

Секогаш трудете се да вежбате, бидејќи вежбањето е секогаш подобро од нималку вежбање. Движењето е многу полесно отколку што се чини, особено ако знаете дека тоа е единствениот научен доказ за тајната на младоста кое не бара посебно вложување, време или пари.

Latest News

ДИК вечерва нема да соопшти која партија колку мандати освои

Од обработени 93,96 од падатоците коалиицијата на СДСМ освоила 36,13 отсто од гласовите, а за коалцијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ...

Народот избра обнова, влегуваме во трка за составување на нова влада

Победивме во голем број на општини, во Аеродром, Гази Баба, Кисела Вода, Пехчево, Велес, Градско, Охрид, Илинден, Петровец… Факт е дека народот ја посакува...

ВМРО-ДПМНЕ 47 пратеника, СДСМ 47, Левица 2 пратеника

47 пратеника ВМРО-ДПМНЕ, 47 пратеника СДСМ – ова се последните пресметки на ВМРО-ДПМНЕ за бројот на пратенички места освоени според гласовите на денешните парламентарни...

(Видео) Во живо: Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/951003045367651

Ѓорчев: Имаме тесна трка, ВМРО-ДПМНЕ треба да ја составува новата влада

Имаме тесна трка меѓу коалициите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, рече Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на Телма. -Факт е дека имаше помала излезност...

More Articles Like This