(Документи)НАФТА ДА ВАДЕА ЌЕ БЕШЕ ПОЕФТИНО: Фирма блиска до ДУИ чисти снег за 1.4 милион евра!

Поврзано

Граѓаните со реакција:Шеќеринска не смееше да си дозволи да не се појави на чествувањето на 3aгинатите на Карпалак

Срамота и непочитување, вака дел од граѓаните гледаат на потегот на министерката за одбрана Шеќеринска, која не се појави...

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе...

ЦИВИЛ со ocтра ocуда на говорот на омpa3ата од Апасиев и останатите како него

ЦИВИЛ упатува најостра осуда на вчерашната објава на Димитар Апасиев со експлицитен говор на омраза и вулгарности на социјалните...
- Advertisement -

Инфомакс дознава дека годинава за чистење на снегот ЈП ,,Македонија пат’’ платиле неверојатни 1,4 милиони евра за изнајмување на приватни возила како и за суровини. Според нашите информации неверојатни 1,3 милион евра, односно најголемиот дел од парите завршиле кај фирма блиска до коалициониот партнер на СДСМ, ДУИ. Од 170-те возила кој очигледно неуспешно ги чистат македонските патишта, дури 100 возила се изнајмени.

Се работи за ,,НБ Транс’’ од Тетово, фирма која има двајца основачи која добила тендер од 1,3 милиони евра. Што е уште по симптоматично е што фирмата има дејност малтерисување и само двајца вработени. Имајќи го во предвид ова не е ни чудо што патот Скопје, Тетово беше зимска идила, односно целосно покриен со снег.

Сопствениците се од Мала Речица токму местото каде што се наоѓа партиското седиште на ДУИ.

Претходно и фирма на градоначалникот на општина Кавадарци доби тендер во вредност од речиси 300.000 евра за чистење на патот Кавадарци – Кожув, кој ретко е во употреба од страна на жителите на општината, но редовно се користи од вработените и камионите на фабриката за вода „Кожувчанка“.

Latest News

Граѓаните со реакција:Шеќеринска не смееше да си дозволи да не се појави на чествувањето на 3aгинатите на Карпалак

Срамота и непочитување, вака дел од граѓаните гледаат на потегот на министерката за одбрана Шеќеринска, која не се појави...

Пoплавени улици во Скопје, отворени шахти, оштeтени возила

Поплавени улици, отворени шахти, оштетени возила, метеж и нервоза од граѓаните, но и од возачите. Ова е сликата од невремето кое ја зафати цела...

Oд утре се враќаат гopeштините: 40 степени во сенка

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

ШИЛЕГОВ ЗА АПАСИЕВ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕШЕЉ ИМА КОСА И БРАДА

Откако вчера Димитар Апасиев, од Левица на својот Фејсбук профил објави статус преку кој упати навреда кон министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ,стигнаа и...

Тома Фила открива: Ќерката на Милошевиќ бараше од татко и да да се caмоубиe кога дошле да го aпcат

Еден од најпознатите адвокати со македонско потекло, Тома Фила проговори досега непознати детали за апсењето на поранешниот претседател на Србија. Слободан Милошевиќ. Клучна улога...

More Articles Like This