August 15, 2020, 2:48 pm

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Поврзано

Се обиделе да пpeнесат мигpaнти низ Македонија, меѓу кои деца од Сиpија, Паkистан и Авганистан

Дваесет и осумгодишниот М.Ј од Штип е лишен од слобода и приведен во полициска станица, зашто вчера им бегал...

Вело Марковски: Погpeшија и сега сме на почетокот

Последните Ковид19 статистики покажуваат процес на стабилизација на состојбата и пад на кривата, што може да се толкува како...

Средбa Николовски – Груби, cе работи на предлог програма за работа на евентуалната идна Влада

Продолжуваат консултациите и работата на ниво на генерални секретари na СДСМ Љупчо Николовски и на ДУИ Артан Груби викендот,...
- Advertisement -

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За среќа, референдумот беше неуспешен.

Еден од следените сум бил и јас. Ви благодарам. Ме запишавте во историја како борец за Македонија и нејзиното име. И никогаш нема да се откажам од таа борба.

Но, друг ми е муабетот.

Иако денес беше најавена прес-конференцијата на Љупчо Палевски на која беа подготвени папки со документи од прислушкувањето да бидат поделени на колеги новинари, имаше само две екипи – нашата и на порталот „Лидер“. И една новинарка од друга редакција.

По завршувањето на пресот, само две редакции решија да побараат моја изјава, на „Алфа“ и на „Нетпрес“. За Палевски претпоставувам никој се уште не се потрудил да му се јави.

Не, не ви е Зоран Заев, Сашо Мијалков, Џони, Јовче и редица други виновни што ве/не прислушкуваат. Никој не ви е виновен што живееме во држава во која сопственото убедување е криминал и тероризам. Во држава во која демократското право на самоопределување е право само на оној кој ќе ви се јави по телефон и ќе ви каже како да бидете убедени.
Од новинари ќе Ве сведат на држачи на микрофони. Сите нас, цела новинарска фела.

Што се однесува до Зоран Заев, немам што да кажам. Воајер со кого треба да се позанимава психопатолог. Слушаше 120.000 телефонски разговори за да дојде до власт. Сега слуша новинари и политичари.

Не може Заев ништо повеќе да зборува. Ни за демократија, ниту за слобода, ниту за институции кои не се злоупотребувале, ниту дека немало прислушкување.

Заев е диктатор, а државата е позаробена од било кога досега.

Или да бидам попрецизен, државата се претвори во терористичка организација. Организација која тероризира народ.
 

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да…

Julkaissut Александар Митовски Tiistaina 7. heinäkuuta 2020

Latest News

(Видео) Чак Норис го пpeдупреди Лукашенко: „Ќе дојдам таму кај тебе и ќе те рaсплачам“

Американскиот глумец, познат по улогите во акционите и филмовите со бopечки вештини, Чак Норис, сними видео порака претседателот на...

Иcчезна 19 годишно момче од Тетово, полицијата трага по него

На 14.08.2020 во СВР Тетово, М.Т.(42) од Скопје, со живеалиште во Тетово, пријaвила дека од домот се оддалечил нејзиниот син А.Т.(19). Се преземаат мерки за...

Помпео во посета на Полска, потпишан договор за вoeна соработка

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и полскиот министер за одбрaна Мариуш Блашчак денеска во Варшава потпишаа договор за одбрaнбена соработка, кој поставува правна рамка...

Продолжена грчката зaбpaна за влез на македонски граѓани

Министерската одлука за привремено огрaничување на врските на Грција со Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е во сила до...

Необична тpaгедија: Риба yби рибар во Австралија

Еден рибар пoчинa, откако голема риба скокнала во чамецот од каде ловел, го yдрилa мажот по градите и го yбилa, соопшти денеска полицијата на...

More Articles Like This