(Документ) Градоначалник од СДCM си пoтпишaл нaбaвкa нa мoбилeн тeлeфoн oд 1600 евpa

Поврзано

Македонскиот oфицep нeмa jyжнoaфpикaнcки coj нa виpycoт, cтaнyвa збop зa нигepcки coj

Македонскиот офицер кој беше донесен од Африка не е заразен со јужноафриканскиот сој на корона вирусот, туку кај него...

Џафери: Paмaзaн Бajpaм нeкa дoнece пoлни cpца и yм co yбaви и пoзитивни миcли

Овој празник кој е посветен на милоста, љубовта и меѓусебното простување, нека донесе полни срца и ум со убави...

Пoлициcки чac oд пoлнoќ дo 4 чacoт нayтpo, дeл oд koвид-цeнтpитe зaтвopeни

Од вечер на полноќ стартува скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Со одлука на Владата...
- Advertisement -

Градоначалникот на скопската општина Аеродром од редовите на СДСМ си потпишал решение со кое му се дозволува за себе да набави службен мобилен телефон во цена во висина до 100 илјади денари.

Колку е фантастична оваа сума од 1600 евра или 4 просечни македонски плати покажува мала проверка на цените на мобилните телефони во економските оператори каде за десет пати помала сум може да се купи сосема пристоен смарт телефон кој е доволен да се врши било која вклучително и градоначалничката функција.

За 100 илјади денари или над 1600 евра колку што за себе си потпишал Златко Марин тој можел да купи “ѕвер” каков што купуваат светските поп ѕвезди па дури и да е со благи камења.

Посебно спорно во набавката е што општина Аеродром како и сите други општини и институвии има склучен договор со економски оператор за броеви за мобилна телефонија со која доаѓа и одредена сума која може да се потроши за добивање бесплатни мобилни апарати.

Слично е и со секретарот на општината и претседателот на Советот на општината кои добиле превисоки суми за набавка на телефони во ситуација кога цела држава се соочува со невидена криза а десетици илјади луѓе, многу од нив и од Аеродром, останаа без работа или без плата.

Одлуката за набавка на прескапите телефони е потпишан пред десетина дена.

Извор: Експрес

Latest News

Пoплaднe пopoeн дoжд и гpмeжи, вeтep oд нaд 60км/ч

Локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер се очекува попладне особено во западните делови на државата. На повеќе...

More Articles Like This