October 20, 2020, 3:11 pm

(Документ на ЦИА)РУСИТЕ СПРЕМАЛЕ ВОЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: Формирање на Голема Македонија во природните граници!

Поврзано

Петок нepaботен ден за сите граѓани

По повод Денот на македонската револуционерна борба, 23 октомври, ќе биде неработен за сите граѓани на државата согласно Законот...

Одлука на Ченто за окyпиpaнa Македонија

Во 1944 година на 19 септември президумот на АСНОМ носи решение со кое бугарскиот лев и албанскиот лек се...

Димитpoв нajaви пpoмена нa cтaвот кон ЕУ ако не го зaштитaт пpaвото на македонскиот народ на caмоопределување

Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров на Фејсбук напиша дека на денешната видео средба со амбасадорите на земјите членки...
- Advertisement -

Американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА пред неколку дена објави преку 12 милиони документи кои ги прибирала во текот на минатиот век, а се декласифицирани на крајот на минатата година. Меѓу нив има и илијадници кои се однесуваат на Македонија

karta_makedonija_1913-640x425

Во еден од извештаите, разузнувачите на ЦИА го презентираат планот на Русија (тогаш СССР) во кој се зборува за планирана воена интервенција во Македонија на воените трупи кои биле стационирани во Бугарија со цел формирање на голема Македонија во нејзините природни граници.

Според овој план, направен во 1949 година, Русија планирала со воена интервенција кон Македонија да ги припои Призрен-Ниш- Приштина-Врање на север, граничната линија да ја прошири на исток до Радомир и Пирин, а на југ до Солун и голем дел од територијата на Грција и Албанија.

За таа цел, Русите планирале да се активираат 15-те тенковски дивизии кои биле распоредени во Бугарија, а заедно со помош на Македонците во Македонија и Грција да се стави конечен крај на репресијата на Јосип Броз Тито кој ги подарил овие територии на Македонија по налог на неговите западни покровители.

25 КОМЕНТАРИ

Latest News

Директорка на детска градинка зapaботи kpивична за злoyпотрeба службената положба

Надворешната канцеларија за kpиминалистички рaботи Делчево поднесе kpивична пријaва против В.Ј.(52) од Македонска Каменица, поради постоење основано cомнение за...

Пoштap пoштa нocи, или нe? Пoштa им ги ykpaл пeнзиитe нa тpoјцa oд Гостиварско

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Н.И.(59) од с.Лакавица, гостиварско, вработен како поштар во Гостивар, поради постоење основано сомнение за...

Петок нepaботен ден за сите граѓани

По повод Денот на македонската револуционерна борба, 23 октомври, ќе биде неработен за сите граѓани на државата согласно Законот за празници, соопшти Министертвото за...

Затвopeник пpoнајден мpтoв во затвopoт во Шyткa

МВР извести дека во затворот Шутка, било најдено починато 52-годишно лице, а медицинска помош констатирала смрт без траги на насилство. На 19.10.2020 во 06.50 часот...

Пpилeпчaнeц вo дoмoт чyвaл koкaин

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, СВР Охрид поднесе...

More Articles Like This