ДОМОРОДЦИ И ВАРВАРИ ЌЕ ЈА ВОДАТ КУЛТУРАТА: Наместо развој на културата во Македонија завладеа варваризмот, реваншизмот, партизацијата и сталинистичките методи на владеење!

Поврзано

„ПРАВО И РЕЛИГИЈА“: Промовиран учебникот од проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска и проф. д-р Александар Спасеновски

Во издание на Правниот факултет „Јустинијан Први“ и на германската фондација „Конрад Аденауер“, излезе од печат учебникот „Право и...

УПРAВЕН ПPEСЕЧЕ: Алаѓозовски го изгyби cудскиот cпор со авторите на кои им ги пoништи наградите

Вишиот управен cyд донесе пресуда во која ја потврдува Одлуката на Управниот cyд во корист на композиторите чии дела...

(Видео) ПОГЛЕДНЕТЕ: Објавен трaјлер за првиот филм за kopонавирусот

Излезе трајлер од првиот филм за koронавирусот. Филмот е во режија на иранецот Мостафа Кошвари, кој што живее во...

Во Македонија наместо да дојде живот, на власт дојдоа неспособни неработници. Наместо развој на културата, во Македонија завладеа варваризмот, реваншизмот, партизацијата и сталинистичките методи на владеење. Наместо прогрес, гледаме уназадување и рушење, изјави на денешната прес-конференција Mилош Милошевски.

-Роберт Алаѓозовски не формираше совет за култура, туку совет за лечење фрустрации и варваризам. На членовите на овој совет не им беше доволно рушењето и сквернавењето споменици во платеничката револуција на СДС и Сорос, туку сега планираат покрај јадењето живи луѓе да ги изедат и спомениците на македонските херои и победи. Владе Милчин од Сорос, Ѓунер Исмаил, Мирослав Грчев и уште плеада други војници на СДС и Сорос седнаа во фотелјите во министерството за култура каде наместо да водат грижа за културното наследство, водат грижа за сопствениот бес и политиката на сеење омраза и поделби во општеството, вели Милошевски.

Тој истакна дека овие луѓе кои плукаа по спомениците во платеничката револуција на СДС и Сорос, Алаѓозовски ги постави во советот за лечење фрустрации и варваризам за да го советуваат како да ги уништува спомен одбележјата на македонската историја.

-Овие луѓе кои за историските херои зборуваат со понижување, хероите кои гинеле за Македонија ги нарекуваат „булумента“, плукаат по Никола Карев и Илинденците, и најавуваат дека ќе ги минираат, рушат, топат и уништуваат спомениците, сега истите тие луѓе ќе му ги даваат овие совети на сталинистот Алаѓозовски. За овие луѓе како Владе Милчин, Ѓунер Исмаил и Мирослав Грчев, оддавањето почесто кон историски важните личности во создавањето на македонската држава било навреда за нивната интелигенција, рече Милошевски.

Тој вели и дека на ваквиот совет за лечење фрустрации на СДС и Сорос му препорачуваме да биде многу внимателен како ќе постапува.

-Мнозинството граѓани во оваа држава не го поддржуваат понижувачкиот однос кој СДС и Сорос го имаат кон македонската историја. Секој непромислен чекор на Алаѓозовски и советот против македонската историја и македонските херои, може да повлече соодветни последици. За целокупната негрижа, неодговорност и неспособност на СДС набргу ќе следи политичка одговорност, заврши Милошевски.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести