December 4, 2020, 11:48 am

Дојде време: Кaкo дa гo пoдгoтвимe aвтoмoбилoт пpeд зимaтa?

Поврзано

(Видео) Маск пpими нaгpaдa вo Берлин: Bели дeкa нacкopo пoвeќeтo aвтoмoбили ќe вoзaт aвтoнoмнo

Американскиот претприемач Илон Маск во Берлин изјави дека верува дека за десет години повеќето автомобили ќе возат независно. „Ќе станува...

Maybach S-Class:Максимум во секој аспект

Кога се зборува за Mercedes-Maybach S-Class тогаш тоа се прави со посебен респект. Англиските мајстори за луксузни лимузини се...

Toyota Yaris GR: Јапонска џебна ракета

Во време кога повеќето производители или ги укинуваат или ги електрифицираат лутите верзии на своите модели, во Toyota се...
- Advertisement -

Зимата создава големи предизвици за превозните средства. За да бидат пресретнати на ниво е многу важна претходната добра подготовка. Кои се важните проблеми кај неа, кои треба да се надминат најдобро знаат експертите. На пример, опасни „полетувања“ на слепо поради замаглени прозорци или проблеми со стартување на моторот во студот.

Зимата има неколку изненадувања за возачите, поради кои се препорачува техничка проверка на автомобилот на почетоокт на студената сезона.

1.Гуми, светла и антифриз. Возачите можат сами да спроведат доста основни тестирања со малку или никакви технички познавања. Ова го тврдат еспертите од ADAC. Препорачлива длабочина на шарата на гумите може да се измери со сребрениот раб на монета од две евра, а функционалноста на осветлувањето може да се провери со помош на партнер. Концентратот на антифризот за чистење на шофершајбната и задното стакло може исто така лесно да се полни.

2.Професионална проверка од специјалист во сервис, која е корисна за постарите автомобили. Таа треба да вклучува и поглед кон издувниот систем, сопирачките и антифриз во ладилникот. Солта на патот го прави издувниот систем особено поподложен на корозија. Гумените делови и гумени прстени, кои ги пригушуваат издувните цевки можат да станат кршливи на студот. Недостатокот на заштита од мраз во колото за ладење со соодветен антифриз може да доведе до големи оштетувања на моторот.

3.Причина број 1 за нефункционирање на автомобилот во студената сезона е акумулаторот. Особено кај автомобили, кои се не пат со една и иста батерија повеќе од пет години, па треба да се побара специјалист за овој уред за складирање на енергија. Знак за неопходноста од ваква проверка е лошото стартување на моторот при релативно ниски температури. Тогаш има голема шанса батеријата д се предаде во поголемиот студ.

4.ADAC препорача споредување на цените и објава на услугите пред да се побара професионална зимска проверка во сервис. Треба да се внимава со предлогот за скапи расходи за предлози за наводно неопходни ремонти. Добро е во таков случај возачите да побараат и добијат втора понуда од друг сервис.

Latest News

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризадех е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат...

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани поради објавата на потпишан договор...

Денec e гoлем пpaзник: Boвeдeниe нa Пpecвeта Богopoдица

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Aмepиканската apмиja извршила paција во седиштето на ЦИА во Фpaнкфурт за манипулација со избopите

Томас Мекинерни, пензиониран американски генерал со три sвезди, вели дека американските специјалци извршиле рација во објект на ЦИА во Франкфурт на Мајна. Тие имаат...

Голема експлозија во Белград

Eдно лице загина, а две се повредени во експлозија што се случи утрово на градилиштето во улицата Абердаре, пренесува РТС. Се претпоставува дека боцата...

More Articles Like This