September 30, 2020, 7:41 pm

ДОЈДЕ ЖИВОТОТ:Зголемени трошоците на живот и цените на мало во јуни

Поврзано

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари...

Колку „заработија“ од Мој ДДВ: Лукаревска, Бочварски, Царовска, Богдановиќ – скенираат

Додека се чека блиц-проектот „Викенд без ДДВ“, повеќето функционери се незаинтересирани да ги скенираат фискалните сметки, но има и...

Цената на горивата останува иста

Регулаторната комисија за енергетика информираше дека оваа недела цените на нафтените деривати ќе остане иста во однос на минатата...
- Advertisement -

Трошоците на животот во јуни бележат пораст од 1,5 проценти, а цените на мало се зголемени за 2,9 проценти во споредба со јуни минатата година.

Според податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика, трошоците на живот во јуни во споредба со мај се зголемени за 0,3 проценти, а цените на мало за 0,5 проценти.

Пораст на трошоците на животот во однос на мај има кај свежото и разладеното овошје, сувото овошје и јаткастите производи, другите преработки од месо, брашното и житариците и другите прехранбени производи, како и замрзнатиот зеленчук освен компирот.

Во јуни има пораст и кај авионскиот превоз на патници, цигарите, услугите за сместување, информатичката опрема, пакет-туристичките аранжмани, патниот сообраќај, поправките на мебелот, покуќнината и покривките за под….

Намалување на трошоците на животот има кај свежиот и разладен зеленчук освен компирот, потоа кај млекото, сирењето и урдата, изнутриците, оризот, јајцата, пекарските производи, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи, маслото и маснотиите и алкохолните пијалаци. Намалување е забележано и кај гасот за домаќинствата, течните горива за домаќинствата, предметите за лична хигиена и здравје, средствата за чистење и одржување на станот, услугите за лична хигиена, малите електрични апарати и услугите за одржување на станот

Latest News

Мицкоски упати честитки до новоизбраниот генерален секретар на партијата

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го изгласа Ѓорѓија Сајкоски за нов генерален секретар на партијата. Ѓорѓија Сајкоски е роден во Кичево...

Жена пронашла 500 000 евра во стан што сакала да го продаде

На дното од визбата на една зграда во седмиот арондисман во Париз во стар куфер се криело вистинско богатство – повеќе од 500.000 евра,...

СДСМ не успеа да обезбеди мнозинство за да го изгласа предлогот за пет потпретседатели во Собранието

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за денешната собраниска расправа да Собранието има 5 потпретседатели и...

(Фото) Протecт во знак на одбележување на годишнината од пpoпаднатиот рeферендум

Вечерва во Градскиот парк во Скопје се одржа мирен пpотест во знак на одбележување на две годишнината од пpопаднатиот референдум на кој под прашањето...

Албанија го одложи стартот на училишната година за ноември

Албанија го одложи почетокот на учебната година. Земјата го одложи стартот на училишната година за ноември. Оваа одлука е донесена откако бројот на зapазени од...

More Articles Like This