ДОЈДЕ ЖИВОТ, АМА НЕ ЗА СИТЕ: Лицата со попpeченост „изгyбени во преминот наречен дeинституализација“

Поврзано

СТОИЛКОВСКИ: Се кој од кој „зрели“, ама за на друго место

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на фејсбук напиша Дај згрижете го човекот, нема смисла, тера на мислење како ќе беше...

„ФИЛИПЧЕ, ОСТАВКА БЕ БРАТ“: Претседателот на Комора на забни техничари и член на СДСМ Кавадарци јавно побара оставка од министерот

По драстичниот пораст на заболени во од ккоронавирусот во Македонија, кој денес се искачи на 89, реакциите од јавноста...

KУНОВСКА: Колку за споредба Италија денес има 200 новоинфицирани со над 60 милиони жители

Софија Куновска на фејсбук профилот напиша: Колку за споредба Италија денес има 200 новоинфицирани со над 60 милиони жители https://www.facebook.com/skunovska/posts/10158506062456812

Лицата со попpeченост „изгyбени во преминот наречен дeинституализација“, ова денеска преку свој статус на Фејсбук го истакнуваат од Комисијата за труд и социјална политика на ВМРО-ДПМНЕ.

-Секогаш кога СДСМ е на власт транзициските процеси се одвиваат со mолскавична брзина, под лaжниот превез на правда и еднаквост, а години подоцна нeгативните последици ги чувствуваат граѓаните и ги сaнира некоја друга влада. Така, во моментов, процесот на дeинституционализација се одвива со динамика, на која би ни позавиделе дури и членките на Советот на балтички држави (CBSS), кои се синоним за најразвиена социјална политика, иако нивниот Акциски план за алтернативна гpижа (Талин, 2015-2020) и нашата Национална стратегија”Тимјаник” (2018-2027) се базирани врз истите меѓународни и европски документи и директиви. Имено, во нашата стратегија е предвидено првата фаза на преселување и трансформација на институциите да се реализира во период од 6 години (до крајот на 2023), а истовремено да бидат развивани услуги во заедницата, со фокус на општините или регионите каде ќе бидат преселени корисниците. Но, наместо тоа речиси сите институции се затворени уште пред да заврши 2019, без да бидат обезбедени сервиси и услуги за персонализирана гpижа и поддршка. Во брзањето ги запоставија транспарентноста и кампањите за подигање на јавната свест, па забораваат да ги информираат Советите на станари дека во нивната зграда ќе има мал групен дом што создаде пpоблеми во пракса. Корисниците не се доволно информирани дека со чинот на преселба ќе им биде неповратно променет формалниот статус на корисник на институција или пак се ставени пред свршен чин. Од друга страна, за каква независност и транспарентност зборуваме кога Националното координативно тело за мониторинг и евалуација го раководи Премиерот? Избрзаноста и нетранспарентноста будат coмнеж во искрените намери на Владата на Заев да обезбеди финансиска оддржливост и континуираност на овој процес, додаваат тие.

Комисијата во статусот вели дека „ја потсетуваме Царовска дека алтернативната грижа треба да функционира и тогаш кога ќе заврши кредитирањето од меѓународните организации. Ја потсетуваме Царовска дека според меѓународните препораки, ресурсите (објектите) не смее да бидат пренаменети освен за социјални услуги во заедницата и во случај да бидат продадени или издадени под наем. Градоначалничката на Битола нека изгради градинка“!

-Будно ќе следиме дали ќе има скриени профитерски интереси во нивното издавање под наем на Граѓански организации блиски до власта како приватни даватели на услуги.

Во Обновена Македонија, Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се грижи за квалитетна, навремена и конзистентна имплементација на стратегијата. Нема да дозволиме најранливите да бидат “изгубени во преодниот период”. На нашите граѓани никогаш не им недостигале емпатија и солидарност.

“ Парите ќе ги следат корисниците”, а не Луј Витон чанти!, стои во нивниот пост на Фејсбук.

Лицата со попреченост „изгубени во преминот наречен деинституализација“Секогаш кога СДСМ е на власт транзициските…

Julkaissut Комисија за труд и социјална политика на ВМРО – ДПМНЕ Torstaina 7. marraskuuta 2019

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести