January 19, 2021, 2:20 am

ДО ГЕНЕТИКАТА ЛИ Е?: Државите од комунизмот подобро поминаа со коронавирусот

Поврзано

(Видео) Неверојатно: Падна снег во Сахара, најжешката и најсува пустина во светот

Многу студено време погоди многу земји на почетокот на оваа година, но од Алжир пристигнуваат скоро неверојатни вести -...

Исчезната жена која го уkpaде лаптопот на Нанси Пелоси

Американскиот ФБИ е во потрага по Рајли Џун Вилијамс од Пенсилванија под сомнение дека украл лаптоп или хард диск...

Од март патување со авион само со ковид пасош?

Како што беше и претходно најавувано, со авион ќе можете да патувате само со ковид пасош. За ваквиот услов...
- Advertisement -

Три месеци од почетокот на кризата во Европа со коронавирусот епидемиолошките податоци покажуваат дека на стариот континент победија посиромашните земји, односно забележени се помал број на жртви отколку економски посилните држави во Европа кои порано биле дел од комунистичкиот блок, пишуваат италијанските медиуми.

Романија, Бугарија, Албанија, Чешка, Унгарија, Белорусија и Словачка имаат многу помал број на смртни случаи во споредба со богатиот дел од Европа како Франција, Германија, Швајцарија, Шведска, Белгија, Данска и Велика Британија.

Причината може да се бара во свесноста и склоноста кон дисциплина на посиромашните земји за кревкиот здравствен систем во своите земји и заради тоа донесоа строги одлуки за блокади и правила многу рано.

Како за споредба, кога источниот дел беше недопрен од пандемијата, во Италија, Шпанија и Франција на големо се броеја заразените и жртвите.

Заострените мерки во Западна Европа следуваа кон крајот на март, кога веќе беше јасно дека епидемијата не е проблем само во Италија или во Шпанија.

Сега веќе има јасни знаци дека економски силните земји скапо ги чинеше потценувањето на ситуацијата, додека внимателноста на сиромашните земји се исплатеше.

На пример, Албанија има 11 починати од Ковид-19 на милион жители, додека Велика Британија има 536, Грција има 16 а Белгија 795, Словачка има 5 жртви на милион жители, а Франција 432.

Latest News

Внимавајте утре: Најавена блоkaда патот кон Пониква поради вежби на МВР

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај...

More Articles Like This