January 17, 2021, 10:51 am

Драма во Скопје: Две лица извршиле paзбоjништво со пластичен пиштoл

Поврзано

Затворен угостителски објект во тетовско, работел по дозволеното време

Вчеравечер (16.01.2021) околу 21.30 часот, во тетовско Горно Седларце, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 41-годишниот...

Житeл на Cингeлиќ завpши во притвop: Во куќата на татко му чувал мapиxyaна, пиштoл и кypшyми

Во куќа во сопственост на таткото на 48-годишен жител на скопски Сингелиќ вчера биле пронајдени речиси 13 килограми марихуана...

(Фото) Тешka cooбpaќajка во скопска Автокоманда, учествувал и автобус на ЈСП

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва во скопска Автокоманда во непосредна близна на студентскиотм дом „Стив Наумов“,пренесува Република.мк Во сообраќајката...
- Advertisement -

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 и во врска со член 22 од Кривичниот законик.

На 27 ноември осомничените дошле пред простории на финансиско друштво на улица „Васил Главинов“. Едниот осомничен, на возраст од 31 година, чувал стража пред вратата на објектот. За тоа време другиот осомничен, 63-годишен скопјанец, влегол внатре, на вработените им се заканил со пластичен пиштол, па од сефот и фиоките на финансиското друштво одзел 303.606 денари. Двајцата осомничени потоа избегале во правец кон Камениот мост, но овластени службени лица ги пресретнале и ги лишиле од слобода, а парите им ги одзеле.

За двајцата осомничени надлежниот јавен обвинител достави предлог за определување мерка притвор поради опасност од бегство, можност да влијаат врз сведоците/оштетените или да го повторат делото.​

Latest News

Затворен угостителски објект во тетовско, работел по дозволеното време

Вчеравечер (16.01.2021) околу 21.30 часот, во тетовско Горно Седларце, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 41-годишниот...

More Articles Like This