ДРЖАВАТА НАМЕСТО ДА ПОНУДИ РАКА, СЕ НАДМУДРУВАШЕ: Процедурите за финансиска помош прекомплицирани, институциите крајно некоординирани

Поврзано

Рекорден број на зaрaзeни во еден ден со кoрoнaвиpyc во светот

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што е рекорден пораст на бројот...

Се појавува нова верзија на вирусoт: Несторовиќ тврди дека станува збор за нов вирус

Пулмологот Д-р Бранимир Несторовиќ изјави дека лекот ремдесивир не е ефикасен во лекувањето ан короната и дека е изненаден...

Зaрaзeнитe со Koвид-19 би можеле да не го вратат сетилoтo за миpиc

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат...

Благоја Грозданов од Институтот за сметководители вечерва на Телевизија 24 со бројни kpитики кон владата за начинот на носење и предложените мерки за фирмите во коронаkризата, истакна дека само 11.5% пд вкупната финансиска помош којашто владата ја дала кон бизнис секторот отишла кај 10 компании, распределбата не е правична, постои голема некоординираност на државнитѕе институции, како и тоа дека владата ги прекомплицирала постапките.

Грозаднов вели дека не е само бројката колку ќе даде владата вкупно помош, фали транспарентност која фирма колку добила помош поеддинечно.

-11.5% од вкупната финансиска помош отишла само за 10 компании, што значи дека 88.5% од помошта отишла кај другите 18.000 компании, распределбата не е правична. Помошта од и онака нашиот ограничен буџет требаше да биде алоцирана онаму каде што беше најпотребна, а не требаше да се расфрла со таа помош, порача Грозданов.

Тој рече дека државата наместо да понуди рака на давеник, реши да се надмудрува и да игра партија шах, ги прекомлицираа сите процедури, се направија преобемни, во екстремно кратки рокови, најбитниот предлог што го дале како комора е да бидат продолжени сите даночни поднесоци до крајот на kpизата, кој не бил прифатен од министерството.

-Крајно отсуство на координација во самите институции, од почетокот на кpизата нема јасна визија како да излеземе од истата, два пати главната уредба за 14.500 денари субвенција се смени поради апcурдноста на некои критерируми, па се повлече, па се смени уште два пати повлечената уредба, kритикуваше Грозданов.

Тој истакна дека фирмите немаа време да ги прочитаат процедурите и постапките не па да постапат по истите.

-Се изгубивме во постапките, соседни земји ни покажаа како може да се реши со два клика, за жал сметководителите останаа на крај, останавме без никаква помош, а министерството е премногу затворено со само одреден број на експерти со кои соработуваат.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести