September 29, 2020, 12:22 pm

ДРЖАВАТА НА РАБ НА ЕКОНОМСКИ КОЛАПС: Поради рекетарската власт, Македонија се наоѓа пред банкрот и економска катастрофа!

Поврзано

Драма во Велес: Велешанка се породила во такси во дворот на велешката болница

Жена се породила во такси возило во дворот на велешката Болница. Оттаму велат дека бебето е здраво и живо...

Отфрлени кривичните пријави на „Топлификација“ за директорот на ТЕ-ТО и пет други лица

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, ја отфрли кривичната пријава поднесена од „Топлификација“ АД Скопје против...

Арсовски му го плесна на Рама: Нека научи географија

Не е срамота да не знаеш, човек учи додека е жив. Срамота е да провоцираш и да си играш со...
- Advertisement -

Ветуваа дека економијата ќе расте, а прометот во индустријата падна за 9 проценти, извозот падна за 12 проценти, девизните резерви се намалија за над 170 милиони долари, а еве и гувернерот објави дека годинава наместо планираниот раст на економијата,  ќе имаме намалување на економијата и рецесија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на митингот во Охрид.

 -Откако стапнаа во владата нов странски инветитор не стапна во земјата, а од домашните инвеститори само еден покажа дека произвел нов автобус, за подоцна цела јавност да види дека и тоа било голема измама и дека таа фабрика одамна не работи, дека нема работници,нема вработени, и дека автобусот без тронка срам го донеле за овој кој ќе ни носеше живот да влезе во него со новинарите и да покаже дека животот доаѓа. Брука и срамота. Но и жалосно истовремено. Нека отидат во Ван хол да видат што е фабрика за автобуси донесена од ВМРО –ДПМНЕ. Нека отидат и во штипска Актива која се изггради од домашен инвеститор за да биде партнер и да изработува делови за Ван Хол. Нека дојдат во ОДВ Електрик во Охрид, и во Костал во Охрид, да видат што значи да ветиш, да работиш и да исполниш ветување, рече Груевски.

Груевски потсети како во најголемиот ек на политичката криза, кои патем кажано тие ни ја наметнаа, рече Груевски, економијата растеше, инвеститори доаѓаа и отвораа нови работни места.

-Се отвораа фабрики, се градеше, се создаваше, се решаваа проблемите на граѓаните. Целиот овој пад на економијата почнува токму откако се формираше новата влада. И тоа воопшто не е изненадување. Како може да непаѓа економијата кога јавно објавија дека ќе ги зголемат даноците и придонесите, давачките кон државата и на работниците и на фирмите. Како може да непаѓа економијата кога цело лето ги оставија земјоделците сами на себе, кои незнаеја дали поправо да се справуваат и што да прават со своите производи кои скапуваа, или да се борат со пожарите да не ги изгорат додека владата цело лето бареше што ручал некој поранешен министер, во кој хотел престоувал кога бил на службен пат и додека незаконски ги разрешуваа поранешните директори за да донесат тешки аматери, некомпетентни кадри, партиски послушници и луѓе кои се  истакнале во боењето на државните објекти, рече Груевски.

Груевски праша како може да не паѓа економијата  кога ги запреа без малку сите градежни проекти во државата, трите автопати, клиничкиот центар во Скопје, се пренаменија и парите предвидени за театарот во Охрид, училишта, градиники и останато.

-Од пусти гнев и инает, да запрат се што ВМРО започнало, ја запреа економијата и немаат никаков план како да продолжат. Како може да не паѓа економијата кога сите компании видоа дека дојде рекетарска екипа на власт, и кон странските инвеститори кои отвораат нови работни места се однесуваат како кон непожелни натрапници. Од овие причини, зборуваа а не правеа реформи, додека тие ја лажеа јавноста дека имале средба и разговори со претседателот Трамп, а целата јавност виде само попатно ракување, додека се мачеа како да се спречат рефередумите за спречување на населување на мигранти низ општините, бидејки дале такво ветување кон надвор, додека прифаќаа штетни меѓудржавни договори со кои се откажаа и од јазикот и од историјата и од македонскотото малцинство во Бугарија, додека ни правеа организирани хајки и политички прогони и мислеа дека со тоа ќе не уништат и деградираат. Додека ги правеа сите овие работри, ние тоа  време го искористивме за други цели, рече Груевски.

Тој рече дека направиле анализи за тоа каде биле нивните слабости и пропусти и да ги корегираат, да направат кадровско освежување во раководството, да ја зацврстат партијата како народна и конзервативна партија, и како граѓанска десница.

-Да подготвиме детални и одлично обмислени програми за секоја општина за кои консултиравме многу луѓе и експерти, но и имајки во обзир дека владата е тотално дезориентирана и фокусирана на тоа како да го смени името, бидејќи е свесна дека за тоа е донесена на власт, додека тие ја тонеа економијата, ние седнавме и направивме нов документ со кој што после се што се случи нудиме една нова визија, нова ера на Македонија, нова ера за напредок и успеси на Македонија во наредната декада, рече Груевски.

Државата е на работ на економски колапс, Македонија чекори кон банкрот

Државата е на работ на економски колапс. Водена од црната тројка за македонската економија Заев, Анѓушев и Тевдовски, Македонија чекори кон банкрот. Владата на СДС во вторник ќе ја задолжи државата за скоро 62 милиони евра. Во екот на предизборната кампања министерот за задолжување издава широка палета на државни хартии од вредност составена од: 6 месечни записи, 12 месечни записи, 2 годишни обврзници, 3 годишни обврзници и 15 годишни обврзници, со и без девизна клаузула, истакна на денешната прес-конференција Христијан Делев.

Делев истакна дека на расипништвото на СДС му нема граници. Министерството за финансии пред само недела дена ја задолжи државата за 76 милиони евра, додека до сега има задолжено над 250 милиони евра.

-Со најавеното задолжување сумата со која СДС ја задолжува државата за само 4 месеци ќе се искачи на над 310 милиони евра. За само 4 месеци СДС ве задолжи за нови над 310 милиони евра. Додека од државните девизни резерви стопи цели 177 милиони евра. Тоа се над 477 милиони евра за само 4 месеци, за кои граѓаните немаат објаснување на што се потрошени. Тоа се 477 милиони евра, кои може да бидат искористени за поткуп на гласови, нагласи Делев.

Тој додава дека дополнително загрижува фактот што во период пред избори Тевдовски, во текот на октомври има закажано дури три аукции за хартии од вредност.

-За што ќе служат ваквите пари кога знаеме дека досега владата нема реализирано ниту една капитална инвестиција. Додека од една страна државата енормно се задолжува, владата крати огромни суми на пари од повеќе развојни ставки од буџетот. Владата не дава објаснување за што и како ќе бидат трошени стотиците  милиони евра со кои ги задолжи граѓаните. Граѓаните оправдано стравуваат дека ваквите пари можат да бидат користени за изборен поткуп. Каде е бројчаникот кој толку го најавуваа или тој прегоре од сегашните енормни задолжувања. Хаосот кој СДС го создава мора да запре. Државата не може без прегледно да се задолжува, граѓаните можат да го запрат ова лудило на 15 октомври, кога ќе кажат не за расипништвото на СДС, потенцира Делев.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Драма во Велес: Велешанка се породила во такси во дворот на велешката болница

Жена се породила во такси возило во дворот на велешката Болница. Оттаму велат дека бебето е здраво и живо...

Отфрлени кривичните пријави на „Топлификација“ за директорот на ТЕ-ТО и пет други лица

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, ја отфрли кривичната пријава поднесена од „Топлификација“ АД Скопје против четири физички лица (претседател на...

Арсовски му го плесна на Рама: Нека научи географија

Не е срамота да не знаеш, човек учи додека е жив. Срамота е да провоцираш и да си играш со чувствата на граѓаните на соседна...

Цеца отиде во Рим да пее на ромска свадба – евра летаа од сите страни

Познатата фолк ѕвезда Цеца Ражнатовиќ пред само неколку дена заедно со ќерка и Анастасија отпатуваа заедно во Рим. Иако многумина можеби помислија дека и во...

Општина Кисела Вода направи нов парк за домашни миленичиња

Општина Кисела Вода пред влезот на отворениот пливачки базен во Расадник, направи нов парк за миленици. Паркот се простира на површина од околу 420 м2,...

More Articles Like This