August 10, 2020, 10:06 am

ДРЖАВАТА НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ ДОВЕДЕНА ВО ПОДРЕДЕНА СОСТОЈБА: Денес се создаде преседан за идните мандатари

Поврзано

Колку ја чини државата негyвaњeто на еден пaциeнт со „Koвид-19“?

„Од пациентот нула па се до почетокот на август вкупниот трошок на болничките услуги за сите пациенти хоспитализирани од...

Албанците од Бутел лyти на СДСМ, немaaт оствapeно нитy 1 процент од програмата

Месната заедница на село Љуботен утрово испрати писмо до градоначалникот на Општина Бутел Велимир Смилевски во кое помеѓу другото...

100 илјади граѓани живеат со 40 денари на ден, ЕВН лани остварило профит од 32 милиони евра

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да...
- Advertisement -

Ова е чекор кон надминување на состојба која трае повеќе од две и пол години. Меѓутоа, со денешниот ден создаваме преседан за идните мандатари да не бидат уценувани, да не бидат условувани, да не бидат под притисок за прашања за кои не може да се разговара, истакна Претседателот Ѓорге Иванов во денешното гостување во Телевизијата Канал 5.

ivanov2-640x360

Вели дека тоа се прашањата кои се дефинирани во Уставот и кои ниту една партија не може да ги доведе во прашање.

-Тоа се: унитарноста на државата, територијалните интегритет, суверенитет, независноста на државата. Ниту еден акт не може да ја доведе државата во подредена состојба, посочи Претседателот.

Според него, денешната изјава на Зоран Заев ќе биде позитивен случај за сите идни мандатари за да не бидат уценувани.

-Некогаш ваквите моменти претставуваат и релаксирање на политичката состојба која гледате до каде е дојдена, рече Иванов.

5 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Видео) Најдобри вeжби за cтoмaчни мycкyли

Во вашите напори за одржување на формата и здраво билдање мускули сигурно сте слушнале, прочитале и виделе сѐ и...

Колку ја чини државата негyвaњeто на еден пaциeнт со „Koвид-19“?

„Од пациентот нула па се до почетокот на август вкупниот трошок на болничките услуги за сите пациенти хоспитализирани од Ковид – 19 достигна шест...

На легендарниот спортски новинар не му било дозволено да влезе на Градски

Доајенот на македонското спортско новинарство, кој сè уште е активен како новинар, легендарниот Зоран Михајлов, вчера не го пуштиле на Градскиот стадион во Скопје...

Апасиев се идентификуваше со Фидел Кастро

Димитар Апасиев, од политичката партија Левица која на изборите освои две пратенички места во Собранието на својот Фејсбук профил обајви статус во кој се...

Пaкистaн нaсaди 3.5 милиoни дрва вo oбид да гo намали eфeктот oд климaтскитe прoмeни

Премиерот на Пакистан, Имран Кан ја лансираше најголемата иницијатива за засадување на дрва во историјата на Пакистан, додека владеачката партија го слави 9-ти Август...

More Articles Like This