September 24, 2020, 11:26 pm

Државата оди на pacпpoдaжбa, Заев ги нyди kлyчнитe државни институции на ДУИ caмo за да ја зaдpжи влacтa

Поврзано

(Видео) Уште еден случaj на пoлициcka бpyталнocт

Уште еден случај на пoлициска бpyталност фaтeн на кaмера. На социјалната мрежа фејсбук се појави видео на кое се...

Вонредна вест: И Грција ќе ни постави вeто по Бугарија – одложена ратификацијата на договорот од Преспа

Грчките власти од засега нeјасни причини денеска ја одложија ратификацијата на неколку билатерални договори за соработка со Македонија кои...

Пендаровски да не измислува флоскули и да застане на страна на македонскиот народ, неговата историја, идентитет и најголемиот јунак Гоце Делчев

Граѓанската опција за Македонија излезе со соопштение за јавносто и медиумите по повод вчерашната изјава на Претседателот на државата,...
- Advertisement -

Иако ја демантираа веста дека се уште не е договорен принципот на ротација на премиери, кој по инсистирање на ДУИ би требало да инкорпорира и Албанец премиер, СДСМ не негираше дека на преговарачка маса се уште стои и е тема на преговори токму ова барање на албанската партија.

Освен премиер Албанец кој е извесно дека ДУИ ќе успее да го добие од СДСМ, а се дискутира само техничкиот приод кон доделување на највисоката позиција во извршната власт по етнички клуч, „Инфомакс“ од свои извори дознава дека Заев е подготвен да ги прифати и останатите барања на ДУИ сѐ со цел Зоран Заев да успее во походот за формирање на влада.

Според изворот на „Инфомакс“, во моментов се разговара за распределба на министерските места во МВР, но и во ресорот надворешни работи.

Работните групи на двете партии разговараат за позициите кои во МВР и МНР треба да бидат поделени, а највисоките – министерските позиции, да паднат на конто на ДУИ. Од СДСМ во овие институции бараат високи политички и оперативни позции како колатерала, како државни секретари, началници, амбасадори.

Освен ова, се уште не е демантирана веста дека ДУИ го бара УЈП, односно дека од СДСМ се подготвени јавните приходи да ги доделат токму на Али Ахмети.

Постојат и извештаи од извори инволвирани во преговорите, дека на маса е и гувернерската позиција во НБРМ, која според ДУИ би требало да биде гаранција за добивање на премиерската функција.

Latest News

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

Полицијата бpyтално на секој чекор тeпa граѓани, МВР молчи

Ситуацијата со нekoнтролираното бpyтално однесување во МВР нема крај. По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола молчи, вечерва нов инцидeнт со исти исход...

Двајца полицajци тешко повpeдeни, зaвршиле во бoлницa

Двајца полицaјци од СВР Велес се потешко повpeдeни вечерва кај велешкото село Степанци, откако биле нaпaднати од дрвokрадци. Како што дознаваат тие, еден од полицајците...

Георгиев: Ова со Артан Груби навестува нов институционален аpанжман во политичкиот cистем во Македонија

Овој аранжман што се случува особено сега кој што почна со синтагмата премиер Албанец, премиер од ДУИ и со прв вицепремиер, конкретно Артан Груби...

More Articles Like This