ДРЖАВАТА СЕ ОТКАЖА ОД СПОМЕНОТ НА ХОЛОКАУСТОТ ВО МАКЕДОНИЈА: Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) и Фондот на Холокаустот во Македонија започнаа стратешко партнерство и иницијатива за зачувување на споменот на Холокаустот

Поврзано

ЏАБЕ ФРЛЕНИ ПАРИ: Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ниту еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за...

ИМАМЕ СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ: Македонското младинско таеквондо во светскиот врв

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во...

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) и Фондот на Холокаустот во Македонија започнаа стратешко партнерство и иницијатива за зачувување на споменот на Холокаустот. Иницијативата настојува да го зачува споменот на Холокаустот во Македонија и воедно да ја промовира традицијата и културата на македонската-еврејска заедница. Исто така, иницијативата се очекува да ја зајакне борбата против антисемитизмот, расизмот и дискриминацијата преку промоција на демократските вредности, човековите права и толеранцијата помеѓу сите Македонци.

Со ова соопштение се отвара фондот за постојаниот изложбен и меморијален центар на Холокаустот во Скопје – Македонија во период од есента 2018 година, во знак на одбележување 75 годишнина од депортацијата на скоро 98% од македонската еврејска заедница во логорот на смртта Треблинка.

Двете институции работат здружено од 2006 години, кога во повеќе наврати ОМД беше домаќин на претставници на Фондот на Холокаустот на Македонија во Вашингтон, по повод различни панел дискусии, проекција на филмови, настани од вмрежувачки карактер и слично. ОМД ја предводеше и делегацијата на 70 годишнината од Холокаустот на македонските Евреи, како и големото отварање на Меморијалниот Центар на Холокаустот во 2011 година. Во 2013 година, истиот Меморијален Центар на Холокаустот претставуваше фокус на четвртата глобална конференција на ОМД одржана во Скопје, каде што стотици учесници беа во можност да го посетат музејот и при тоа научат повеќе за злосторствата во текот на Втората Светска Војна.

ОМД ги охрабрува поддржувачите на Фондот на Холокаустот на Македонија и повикува на понатамошни донации од индивидуалци, организации и приватниот сектор.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести