ДРЖАВАТА ЌЕ МУ ПЛАЌА И ПЕНАЛИ: Со пари од даноците на граѓаните, Хоџха ќе биде обештетен поради раскинувањето на договорот

  • May 14, 2018

Џезаир Шакири, познат како Командант Хоџа ќе добие износ во пропорционален сооднос со траењето на неговиот договор, појасни портпаролот на Владата Миле Бошњаковски, на прашањето од „Мета“ дали на Шакири ќе му биде исплатен надомест, односно плата за неговиот ангажман во Владата.

Од Владата пред една седмица наведоа дека поранешниот командант на ОНА и човекот што важеше за „господар“ на Танушевци, и неколкупати по воениот конфликт во 2001 година даваше милитантни и радикалистички изјави, бил ангажиран како специјален советник на премиерот Зоран Заев како надворешен соработник од областа на внатрешната безбедност и борба против радикализмот.

Инаку, за тоа беше предвидена плата од 36.000 денари.

Претходно «
Следно »