ДРОНОТ НА ГРАД СКОПЈЕ НЕ ГО МЕРИ КОЛИЧЕСТВОТО НА ПМ ЧЕСТИЧКИ: Шилегов купил дрон од 27 илјади долари за 3-Д мапирање на теренот кој нема сензори за мерење на загадувањето!

Поврзано

(Видео) БЕЗ КОМЕНТАР: Караџоски ги oбвини мpтвитe дека доцна дошле на лекар

Ние немаме новодијагностицирани пациенти, туку точно знаеме од кои кластери, од кои семејства потекнуваат, ги знаеме лицата кои биле...

АРМИЈАТА КАКО ЛОВАЧКО ДРУШТВО: Шеќеринска направи од Армијата ловечко друштво, со пет различни униформи и без опрема

Драган Ковачки, поранешен Полковник во Армијата на Република Македонија, сегашен кандидат за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, за изборната...

ЧУЛЕВ ДО ПОЛИЦИСКИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ: Колеги, Ви благодарам за вашиот придонес во надминување на оваа состојба

Владата на денешната седница донесе одлука со која oд утре целосно престанува да важи Одлуката за ограничување на движењето...

Петре Шилегов повторно како со прскањето против комарците ги излажа скопјани. Имено дронот кој Град Скопје го промовираше како беспилотно летало кое во себе има сензори кои ќе го мерат загадувањето всушност е дрон кој во себе има единствено сензор за 3-Д мапирање.

 

Станува збор за дрон марка ,,senseeFly eBee Plus’’, кој се користи за грубо 3-Д мапирање на површини и нема никаква врска со мерење на загадувањето, односно не го мери количеството на пм честички, а на него не може да се монтира екстра сензор кој би ја вршел таа функција!

– Новиот eBee Plus систем вклучува: долго летање со фиксни крила; фотографски-оптимизиран RGB (Red Green Blue) сензор; софтвер за управување со летот и податоци. Cheseaux-Lausanne, Швајцарија, 5 октомври 2016 година – senseFly, првиот производител на професионални маневриски беспилотни летала во светот, ќе го претстави својот нов систем со фиксни крила од следната генерација за фотограметриско мапирање со е-оценка, eBee Plus, на INTERGEO 2016 на 11 октомври во Хамбург, Германија.

Новиот eBee Plus систем вклучува: долго летање со фиксни крила; фотографски-оптимизиран RGB (Red Green Blue) сензор; софтвер за управување со летот и податоц, , пишува во спецификациите за дронот!

Cheseaux-Lausanne, Швајцарија, 5 октомври 2016 година – senseFly, првиот производител на професионални маневриски беспилотни летала во светот, ќе го претстави својот нов систем со фиксни крила од следната генерација за фотограметриско мапирање со е-оценка, eBee Plus, на INTERGEO 2016 на 11 октомври во Хамбург, Германија.

 

Скопјани повторно излажани од Шилегов и локалната власт, нема никакви решенија за проблемот со енормното загадување и покрај фактот што над 3 илјади Македонци годишно умираат како директен резултат на загадувањето!

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести